Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Каква е историята на Payhawк - първата българска компания еднорог (ЧАСТ 1)
Компанията, за която ви разказваме, е създадена през 2018 г., но вече е оценена на 1 млрд. долара. От стартъп с амбициозна и иновативна идея за нашия пазар, днес Payhawk заема заслужено място в света на компаниите еднорози.
В основата е платформа, която има за цел да разреши проблемите на бизнеса с отчитането на корпоративни разходи. Ето защо компанията комбинира успешно различни софтуерни решения, които улесняват финансовите процеси.
Payhawk се позиционира на огромния финтех пазар и заради екипа си от талантливи кадри, а разрастването е водещ приоритет. Пред компанията обаче предстои предизвикателството да разгърне максималния си потенциал.
За това се грижат и нейните съоснователи. В рубриката ни Корпоративни истории разговаряме с един от тях. Представяме ви Христо Борисов.
Когато той и Бойко Караджов поставят основите на Payhawk преди 5 години, идеята за компанията не е била избистрена.
“Искахме да се насочим към изграждането на софтуерни продукти, в което имахме опит”, разказва Христо.
Интересът им към финансовите услуги е бил ключов, за да намерят пресечна точка с останалите сфери. С първоначалната си идея успяват да достигнат до няколко потенциални клиенти и да разберат техните нагласи към проекта.
“За 45 дни клиентите станаха 40 и бяха основно от сферата на финансите. Както и предполагахме, първоначалната ни идея не проработи”, отбелязва Борисов.
Комуникацията с клиенти обаче им разкрива проблем, с който се сблъскват. Компаниите управляват финансите си по сложен начин - плаща се с физически карти, събират се бележки от служители и т.н. Така всъщност осъзнават каква трябва да бъде визията на развитие на финансовите услуги и софтуера.
“Решението беше Payhawk”, категоричен е Христо. Софтуерът дава възможност за контрол на фирмените картови разплащания, непостижими с обикновени банкови карти. Това позволява компанията да определи собствени правила и политики благодарение на различните функционалности за контрол.
“Нали си давате сметка какво предимство дава автоматичното отчитане на всички видове разходи”, казва Борисов.
Защо Payhawk?
Името идва от първоначалната идея за създаване на виртуални карти, които помагат на компаниите да контролират харченето на пари онлайн особено за регулярните услуги. Големите компании с екипи, които са по над 300 души ползват различни услуги и не винаги е ясно какви пари се извличат от картите им.
“Името дойде от идеята ние да бъдем като ястреб върху финансите”, разказва Христо. Въпреки че се развиват в друга посока от идеята, която са имали в самото начало, запазват името и го превръщат в изключително успешен бранд не само на българския пазар.
Как Payhawk се превръща в компания еднорог?
“Това, което показахме е, че можем да създадем продукт на световно ниво, който знаем как да продадем и как да рекламираме”, споделя съоснователят на компанията.
Да бъдеш различен - това приближава Payhawk до успехите. Компанията лавира добре във всички направления, което ги отличава в средата. Сериозно започват да гледат на тях и инвеститорите.
“Техният поглед ни показа, че вървим в правилната посока. Всички бяха на мнение, че не са виждали компания, която умее да се движи в няколко линии едновременно”, казва Христо.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови