Тази наша съседка иска да създаде площадка за изстрелване на космически ракети
От няколко години страната има амбиции да се присъедини към глобалната космическа надпревара
За технологиите, които ни дадоха шанс да се обградим само в собствените си балони на вярвания, разказва Христо Ласков
Не съм геополитически експерт, психолог, военен, генерал, специалист по маркетинг или нещо такова. Вярвам в простички неща, едно от които е да се доверявам само на факти, когато става въпрос за вземане на решения. Проблемът ми през последните години: как оценявам кое е факт?
Ако мога да цитирам една от най-култовите реплики в един сериал (Чернобил на HBO): „Каква е цената на лъжите? Не е, че можем да ги объркаме за истината. Истинската опасност е, че като чуем достатъчно лъжи, вече не можем да разпознаем какво е истина“.
Авторът (според сериала) е Валери Легасов, ръководил операцията по потушаването на щетите на аварията в едноименната АЕЦ. Дали я е казал или не – съвсем не е предмет на долните редове. Защото, независимо дали е реален или измислен, този цитат събира в себе си една плашеща за мен тенденция за мен и хората около мен. Как отсяваме фактите от фикцията? Истината от лъжата? Можем ли да вярваме дори на очите и ушите си? Краткият отговор на всички тези въпроси е не можем. Ето защо.
Генерално, идеята на колонката ми е да коментирам технологичния аспект на нещата - и затова ще се опитам да се придържам към технологиите като такива. Въпреки че зад успеха на Facebook не стои само доброто технологично изпълнение – а ужасно много статистика и математика, с които тази и много други социални мрежи се превръщат в едни от най-ефективните оръжия за масово поразяване. Причината: с над 2 хил. точки за събиране на информация за всеки един от членовете си, Facebook (и подобните, Facebook е само алегория) знае повече за нас от нас самите.
Не знам дали има смисъл да се спирам на клишето (и дали е клише), но реално, Facebook ни помага да се вкопаем в собствените си истини – като намира хора с подобни възгледи и зорлем ни сближава с тях първо виртуално, после реално.
Да, ние искаме да виждаме и чуваме, каквото искаме да виждаме и чуваме. Просто ни трябва някой да го каже вместо нас, за да може да прехвърлим риска от потенциална излагация в последствие или да сме сигурни, че не сме сами във вярванията си. Това ни дава повече сила от която и да било домашна ракия или патриотична песен. С други думи, да не съм аз източника на лъжливата теза, някой друг да е – аз само да я чета/гледам/слушам и после споделям. Добре дошли в света на хибридната война.
Този термин – хибридна война – не е нов – той съществува отдавна. Дефиницията (без да претендирам за изчерпателност) е използването на техники, които обикновено не се свързват с война, за подкопаване на действия н противника (най-вече доверието му). Аз бих добавил и да създават измислени светове. Целта на хибридната война е да се докараме в състоянието, описано по-горе: да не можем да разпознаем кое е истина, кое е факт. И резултатите от това вече берем.
И не, тук не говоря за Украйна. Тук говоря за неща, които се случват от десетилетия около нас и технологиите, които ни дадоха шанс да се обградим само в собствените си балони на вярвания. Земята е плоска. COVID е лъжа или просто "грипче". Ваксините са такива или онакива. Война в Украйна няма. Там всички са нцисти. Инфлуенсърката Димитричка има 2 млн. последователи, които фанатично очакват да видят поредния съблазнителен кадър на закуска на табла в басейна на хотелската стая, за да цъкат с език. И това само, защото има една идея по-добре поддържани и симпатични задни части. Brexit. Тръмп/Клинтън. Тръмп/Байдън. Кемтрейлс. Не-знам-коя-бомба. Списъкът е дълъг, целите са различни, методите са едни и същи.
Но да се върнем към технологиите. Те не са виновни – те само улесняват и ускоряват процеса на самозалъгването ни и създаването на собствената ни виртуална реалност. Преди 80 години време са пускали листовки от самолети с призиви „предайте се, обкръжени сте“ на британските войници около Дюнкерк. Сега пращат SMS-и. Или пускат постове в социални медии с добре премерени послания, които стигат до който трябва. И той ги вижда, асимилира, цитира, спори за тях.
Преди полето а изява е била масата в кръчмата или ресторанта. Приятелският кръг и „ние сме по-добрите, онези не разбират“. Или те там от Украйна идват с джиповете и затова да не им даваме, щото не се грижим за собствените си хора. Сега „the sky is the limit“. Пускаш еидн пост и като му поникнат крила… ставаш свидетел как под него поват да се водят титанични битки между добрите и лошите. Нищо, че никой не може да каже кой точно е добър или лош и защо. В своите очи всеки е прав.
Търсим паралели където няма такива. Съединяваме точки от различни равнини само и само да си докажем теории и да намерим конспирацията. Как големия лош човек ни лъже. Отговорът на въпроса защо го прави сигурно е различен за всеки – или може би не. Но последиците от това поведение тепърва ще разбираме какви са. Защото никой не може да ни каже до колко реално сме разединени – и как това разединение ще се отрази на съществуването ни като цивилизация дори.
Мда, добре дошли в света на хибридната война. Тя е много по-близко от колкото можете да си представите и нейните жертви вече с факт, а и тепърва ще стават повече. Защото липсата на факти при оценката на истината води до много по-негативни ефекти: счупена ценностна система е един от тях. А без нея – нацисти не ни трябват
Христо Ласков има над 20 години опит с технологиите - първо като ентусиаст, в последствие като разказвач на истории (журналист), а в последните 10 и като професионалист. Основава агенция за UX дизайн и разработка на уеб базирани приложения и технологични решения насочени към бизнеса. Заедно с екипа му управляват сайтове, достигащи до над 3,6 млн. уникални потребителя годишно.
От няколко години страната има амбиции да се присъедини към глобалната космическа надпревара
Създателят на Ford е един от най-могъщите хора в историята
На горните нива ще има търговска част, заведения за хранене и атракции, СПА център