
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Такива сложни произведения са не само исторически ценни, но и струват цяло състояние
От векове жените, пленили сърцата на кралете, са удивлявали тълпите с бижутата си при специални поводи. Такива сложни произведения са не само исторически ценни, но и струват цяло състояние.
Не е тайна, че някои от най-скъпите бижута в света са в ръцете на кралските семейства. Ето 10 от тях:
Тиарата на императрица Фара от Иран
Императрица Фара от Иран блести с тази тиара, когато се омъжва за Мохамед Реза Шах Пахлави през 1959 г. Бижуто носи името “Noor-ol-Ain" (б.а. - което значи „светлината на окото“). То е дело на американския бижутер Хари Уинстън. За него е използван един от редките и големи розови скъпоценни камъни в света - 60-каратов "Noor-ol-Ain". Освен това, има 324 други розови, жълти и безцветни диаманти, поставени в платина. Императрицата носи тиарата редовно на кралски събития. След революцията през 1979 г. тя е принадлежала на държавата и се твърди, че е изложена в Националния музей за бижута в сутерена на Централната банка на Иран. Стойността й е $10.6 млн.
Перлата “Cartier La Peregrina” на кралица Мери
Перлата “La Peregrina”, което означава „Пилигримът“ или „Скитникът“, е обиколила целия свят, откакто е открита в Панамския залив през 16-ти век. Първо е принадлежала на английската кралица Мери като подарък от бъдещия й съпруг крал Филип II от Испания. След смъртта й е върната в Испания и е носена от няколко кралици, преди да попадне в ръцете на исторически личности като брата на Наполеон Бонапарт - Жозеф, който управлява Испания в началото на 19-ти век, и по-късно при Елизабет Тейлър като подарък от нейния съпруг. Холивудската звезда моли “Cartier” да я преработят в огърлица от перли, диаманти и рубини. След смъртта й тя е продадена на аукционната къща през 2011 г. за рекордните $11.8 млн.
Диамантената тиара “Garrard” на кралица Соня от Норвегия
За първи път тази тиара е подарена на принцеса Мод от Уелс през 1896 г., когато тя се омъжва за принц Карл от Дания, който по-късно става крал на Норвегия като Хокон VII. Произведена от “Garrard”, тази скъпоценност на три нива включва основа с диамантено бандо, среда с диамантени листа и горна част с 13 крушовидни диамантени копчета. През 1995 г. е открадната на път за фирмата за оценка и поддръжка. Така и не е възстановена, като от “Garrand" в крайна сметка правят нейна реплика, за да заменят откраднатия оригинал, а тя се озовава в ръцете на кралица Соня. Към днешна дата се смята, че цената на тиарата е $12 млн.
Изумрудената тиара на принцеса Юджини
На сватбата си през 2018 г. принцеса Юджини показа 100-годишно съкровище на британското кралско семейство. Това е изумрудената тиара “Greville Kokoshnik”. Тя е създадена през 1919 г. от френската къща за луксозни бижута и аксесоари “Бушерон” за британската светска дама Маргарет Гревил, която по-късно я подарява на кралицата. Наподобяваща стара руска диадема, тиарата е изработена от шлифовани в роза диаманти, поставени в платина, като има и шест изумруда от двете страни. Кралица Елизабет я наследява след смъртта на майка си през 2002 г. и я добавя към колекцията си от кралски тиари, но никога не я носила публично. И неслучайно. Това изделие е около $12 млн.
Колието "Лебедово езеро" на принцеса Даяна
Колието "Лебедово езеро" е създадено за принцеса Даяна, която го носи на балета в лондонската зала "Роял Албърт Хол" през 1997 г. малко преди трагичната й смърт, като се превръща в най-ценното парче в нейната огромна колекция от бижута. Дело е на “Garrand" и съдържа 178 диаманта и пет перли. За комплекта са направени и чифт обеци. След като минава през няколко търга, наскоро този комплект се сдобива с етикет с цена от $12.1 млн.
Тиарата на принцеса Катарина Хенкел фон Донерсмарк
Поръчана е през 1900 г. вероятно от “Шоме”, от немския принц Гуидо Хенкел фон Донерсмарк (б.а. - 1830-1916 г.) за втората му съпруга - руската аристократка Катарина Слепзов. В тази тиара има 11 големи крушовидни изумруда с общо тегло до около 500 карата, както и поредица от големи шлифовани диаманти, поставени върху редица диамантени лаври от сребро и злато, в основата й. През 2011 г. се сдобива с нов притежател срещу сумата от $12.7 млн.
Изумруденият чокър на Кейт Мидълтън
Принцесата на Уелс Кейт Мидълтън връща емблематичния кралски изумруден чокър “Delhi Durbar” в светлината на прожекторите на наградите “Earthshot” през 2022 г. Той е украсен с 16 изумруда. Първоначално е подарък за кралица Мери от Махарани от Патиала, която го връча през 1911 г. По-късно е даден на принцеса Даяна като сватбен подарък от кралица Елизабет, като тя го носи няколко пъти. Към днешна дата експерти са на мнение, че стойността му $20 млн.
Диамантена брошка на кралица Елизабет
Покойната кралица получава розов диамант през 1947 г. като сватбен подарък от геолога Джон Тобърн Уилямсън, собственик на мина в Танзания. Камъкът от 54.5 карата е изрязан до сегашните си 23.6 карата и е проектиран в брошка с форма на цвете от “Cartier”, в добавка към 203 бели диаманта в платинен комплект. Завършен е през годината на коронацията на кралица Елизабет - 1953 г. Бижуто е носено от нея при важни поводи, като семейни портрети, сватбите на принц Чарлз и принцеса Даяна през 1981 г. и принц Едуард и Софи през 1999 г., както и на срещата с бившия президент на САЩ Барак Обама през 2009 г. Ако някой я иска, ще трябва да се раздели с $30.5 млн.
Брошката “Чипсът на баба” на кралица Елизабет
Друга ценна брошка на покойната Елизабет е „Чипсът на баба“. Прякорът й показва привързаността на кралицата към нейната баба - кралица Мери, която й подарява двата диаманта, когато се възкачва на трона. Те заедно с брошката тежат около 150 карата. “Cullinan III и IV” са част от колекция от диаманти, открити в Южна Африка, и са подарък от южноафриканското правителство за кралица Мери. Тази кралска скъпоценност се равнява на $61 млн.
Колие “Cartier” на Кейт Мидълтън
Най-ценното кралско произведение е известно като огърлицата “Низам от Хайдерабад". Това е сватбен подарък за кралицата (б.а. - тогава принцеса Елизабет) от Низам от Хайдерабад през 1947 г. Изработена от “Cartier” през 1930 г., огърлицата е украсена с 38 брилянтни диаманта, 13 изумрудено шлифовани диаманта и крушовидна капка в центъра. Херцогинята на Кеймбридж носи екстравагантния аксесоар, откакто е кралска особа, и по - специално на портретната гала през 2014 г. Това специално бижу е на върха в тази класация заради своите $80 млн.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините