Колко струват любимите български килими на крал Чарлз? (ВИЕДО+СНИМКИ)

Основните поръчки към цеха в Костандово идват от замъци и резиденции

 

Древните легенди разказват за богините на съдбата, които изплитали нишката на живота за всеки човек и определяли съдбата му още при неговото раждане. Имало обаче хора, които не се примирявали с дадената си съдба и сами оплитали своята нишка на живота. Нино Парпулов решава сам да изтъче своето бъдеще, вплитайки съдбата си в килимарските цехове в град Костандово - едно от малкото запазени в света ръчни производства на килими.

Разходите за производство

Нашата нишка на съдбата ни отвежда във фабриката за килими в град Костандово – малко градче около Велинград, което е останало от малкото запазени в света места, където се произвеждат ръчни производства на килими. Влизайки в цеха ни посрещат тъкачките, улисани в работа. Първо промушваш отдолу, после отгоре, след това завърташ в обратната посока и изваждаш конеца напред. Накрая режеш и продължаваш със следващия възел. И така докато килимът не стане готов.

Залата е оживена, защото туристическа група от Швейцария е пристигнала, за да разгледа традиционната изработка на любимите персийски килими на кралската корона. И въпреки че управителят на фабриката – Нино Парпулов сподели, че почти всеки ден се радват на туристически посещения, цехът много скоро може да се превърне в просто един музей, който разказва историята на персийските килими.

килими костандово

Изработката на един килим става все по-скъпа и по-скъпа, а цените за купувачите непосилни. „85% труд, 10-12% за материали и разходи по боядисването и 3% печалба, за да ни има на картата. Вече става непоносимо. И в Англия казват: Сори, тази цена не може да я плащаме.“, Парпулов споделя притесненията си, че заради високите цени поръчките могат да отпаднат.

Цената на килимите

От 1998 г. насам в цеха в Костандово са изтъкани 1500 килима, като най-големите от тях изискват повече от година за изработка. Цените варират в зависимост от броя цветове и гъстотата на възлите. Базовите модели струват 600 евро на квадратен метър, докато по-специализираните могат да достигнат до 800 евро на квадратен метър. Най-сложните килими, изработени по френската технология струват до 1200 евро на квадратен метър. Материалите за изработката се екологични и никак не са евтини. Като много често   50% от преждата влиза в направата на един килим, а другите 50% се реже и се хвърля.

Откакто има тъкачница, близо 30 години, Нино води битки за оцеляване и едва успява да запази бизнеса си. „Първото условие за един бизнес е да намериш пазари всичко останало се върти около това нещо. А ние нямахме пазари.“, началото е било трудно, но с упоритост и предприемачески дух той успява да върне една западаща фирма отново в бизнеса. През 2022 г. компанията отчита рекордни приходи от 403 хил. лв., почти двойно повече спрямо предходната година.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст