Шефове превръщат офиса в дом, за да върнат служители

Свят

„Домашната атмосфера“ предразполагат хората да се чувстват добре на работа.

Оказва се, че безплатният обяд, приятелските политики за кучета и дори личните асистенти може да не са достатъчни, за да привлекат работници обратно в офиса на пълен работен ден – поне не доброволно.

Сега главните изпълнителни директори, които плащат прекомерни наеми за офис пространство, имат нова идея: да оборудват тези пространства така, че да приличат на уютните домове, които работниците да не искат да напускат, пише finance.yahoo.com.

Подходът, наречен жилищно- комерсиален или „resimercial“, включва опит за създаване на „домашна атмосфера“, съобщи Рей А. Смит от Wall Street Journal. Това означава да замените бюрата и кабинките с по-привлекателни и удобни мебели, като плюшени дивани, килими, телевизори, фотьойли или дори камини. Тези настройки в идеалния случай биха преодолели голямата пропаст между комфорта на дома и традиционно студеното корпоративно работно място, пише той.

Тези видове удобства в офиса не са съвсем нови, но сега този стил може да се превърне в норма, каза Талия Олсън, базирана във Вашингтон интериорен дизайнер. „Много от това връща хората обратно в офиса, след като сме работили от вкъщи известно време, така че защо да не проектираме пространство, което създава това усещане?“, казва тя.

Снимка: istockphoto
Баланс между комфорта и компромиса

Въпреки привлекателността на новата тенденция (кой не предпочита шезлонг пред въртящ се стол?), новите дизайни не могат да изместят истинската цел на офиса: пространство, благоприятно за продуктивна работа.

Освен, че служат като естествено място за събиране и идеи, офисите могат да функционират и като убежище от многобройните разсейвания, характерни за домашния офис. Може би имат малки деца, съквартирант, който също работи в същата стая, или съпруг, който използва миксера по време на конферентен разговор. От друга страна, работниците, чиито домове са се превърнали в оазис на спокойствие, може да изпитат лек културен шок, когато се върнат в офис с толкова много бърборене.

Ето защо в офис, който е ясно насочен към лично присъствие, можете да очаквате да видите както частни телефонни кабини и капсули (наречени „тихи пространства“), така и оживени общи части и добре заредени кухни с отворен план.

И независимо дали работниците са седнали на бюро или са се свили пред камината, целта на фън шуй никога не трябва да изпреварва целта за производителност. За тази цел, вместо да харчат пари за стаи за игри или хладилници за бира, компаниите са започнали да дават приоритет на „социално развитите“ допълнения като стаи за психично здраве, работни пространства на открито и стаи за кърмене.

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст