Резиденция срещу Акропола, обявена за най-скъпия имот в Гърция
Колко струва резиденцията?
Компанията на Красимир Коцев е сред най-иновативните в сферата си (ЧАСТ 1)
Неговата страст към киберсигурността и етичното хакерство дават началото на бизнеса му, който стартира преди 5 години само с капитал от 1000 евро.
Впродължение на 4 месеца той е първият и единствен служител на компанията, но това не го отказва по никакъв начин - следва философията, че човек трябва да опитва това, в което вярва, докато не докаже, че то не работи.
Днес, SoCyber е сред най-иновативните български компании за 2022 г. Тя е специализирана в проверка на киберсигурността, като предлага и пълен набор от услуги в сферата. През пролетта на миналата година успя да привлече като инвеститор и фонда "ИмВенчър II", с чиято подкрепа планира разширяване на дейността на международните пазари.
За информационната сигурност на бизнеса работи мотивиран екип от 18 души, а Красимир Коцев е щастлив, че е избрал най-верния път във времето.
Акослучайно обаче не го откриете в офиса му, то е защото обикаля страната ни и Стария континент с мотора си в търсене на още по-вълнуващи приключения.
Началотона SoCyber по нищо не загатва, че компанията ще претърпи толкова бързо развитие. По онова време Красимир има достатъчно опит в сферата на информационната сигурност, която е основен приоритет за него.
Кибератаките също започват да набират скорост затова и решава да създаде екип от етични хакери, които да следят за потенциалните заплахи пред бизнесите, но със знанието им.
Когато Красимир Коцев започва да навлиза в сферата на киберсигурността, в България не е имало компания, която да предлага конкретната услуга.
Въпреки че стартира смело с идеята, през последните няколко години, в които съществува SoCyber, той движи всякакви процеси в компанията, но същинската страст, която дава началото на всичко, остава на заден план.
„За мен предприемачеството беше естественият ход. И все пак е добре да помислиш два пъти, преди да превърнеш хобито си в бизнес”, споделя той.
Красимир има визия, развива и идеология, които иска да предаде в индустрията и да помогне на бизнеса да обръща внимание на най-чувствителното си място, каквото е защитата на данни.
Запоследните 5 години SoCyber има възможност да работи с над 200 клиента, но се наблюдава и една позитивна тенденция - все повече компании днес са склонни да инвестират в киберсигурност, също и в обучение на служителите си, които са двигателят на бизнеса, въпреки че в пика на пандемията бизнесите оставиха защитата на информацията на заден план.
SoCyber работи предимно с български клиенти, но това е на път да се промени с излизането на техен продукт на международния пазар. Разработката носи символичното наименование Kikimora.
Това е софтуерна иновация, която позволява на компаниите да управляват уязвимостите си от централизирана платформа. Софтуерът е първата изцяло българска разработка в сферата на Vulnerability Management.
Kikimora.io трябва да бъде разграничавана от SoCyber. Иновацията ще живее собствен живот – самото естество е различно, пояснява Красимир. С разработването на Kikimora.io SoCyber реализира своя преход от компания в сферата на услугите към продуктова, която предлага решения за рисковете.
“Идеята е в бъдеще да предоставяме на бизнеса информация за потенцалните им проблеми, преди те да бъдат засечени. Екипът ни обаче осъзнава, че намирането на уязвимости не е достатъчно, тъй като повечето клиенти не знаят как да ги управляват”, добавя Коцев.
Иначеимето произлиза от славянската митология - това е дух, при това домашен, който следи за начина, по който стопанката се грижи за дома си. Кикимора има две същности - да помага, ако тя се справя добре и да бъде зла, ако стопанката нехае за дома.
Ако отнесем определението към идеологията на SoCyber, тя изглежда така - компанията може да бъде в помощ на онези бизнеси, които са решили да се погрижат за защитата на системите си.
Колко струва резиденцията?
Ние сме на последно място по дегитализация на предприятията, казва Елина Желева
Агенцията ще се свърже с лица, за които са установени неточности в декларираните данни