Задава ли се нова финансова криза?

Действия на Уорън Бъфет будят тревожни опасения

 

Един от най-великите финансисти на нашето време Уорън Бъфет съветва всеки човек да има от три до шест месеца спестявания, за да посрещнете спешните си нужди, преди да реши да инвестира в нещо. Това е особено вярно, ако се задава рецесия, както може да се случи през 2024 г. Защо имате нужда от тези спестявания? Защото не можете да реагирате на всеки възход и спад на пазара. Трябва да инвестирате и да оставите инвестициите си на мира за седем години, през които икономиката ще се движи нагоре и надолу.

Когато лихвените проценти са ниски, хората и фирмите лесно могат да заемат пари. Това води до повече разходи, което води до повече печалби, което води до по-висока стойност на активите. По същия начин, когато гравитацията е ниска, материята ефективно тежи по-малко и може да се издигне. Ако лихвените проценти се повишат през 2024 г., активите ще струват по-малко, което значи, че моментът ще е подходящ за инвестиране, смята Бъфет.

Рецесиите са резултат от мудна икономика. Често това е свързано с по-високи лихви. И тъй като по-високите лихвени проценти са свързани с по-ниски стойности на активите, вашето портфолио ще струва по-малко. Бъфет описва себе си като нетен купувач на акции, което означава, че купува повече, отколкото продава. Ако имате увереността да избирате акции и да ги държите, 2024 г. може да е подходящо време да вземете акции, които иначе не бихте могли да си позволите.

Наскоро Бъфет Бъфет казва, че фондовият пазар все повече прилича на казино и младите инвеститори трябва да внимават, за да избегнат бъркотията.

Междувременно Бъфет изглежда не е намерил много печеливши възможности за инвестиране през 2023 г. 

През третото тримесечие на 2023 г. неговата компания Berkshire беше нетен продавач на акции в размер на почти 5,3 милиарда долара. Предишните две тримесечия не бяха по-различни, тъй като конгломератът продаде нетно акции на стойност 8 милиарда долара и 10,4 милиарда долара съответно през второто и първото тримесечие, което доведе до почти 24 милиарда долара от началото на годината.

Подготвя ли се Бъфет за срив на фондовия пазар?

Последният път, когато Бъфет установи, че е трудно да разгърне процъфтяващата купчина пари на конгломерата, беше през 2019 г., когато той беше доста пестелив както с обратното изкупуване, така и с инвестирането в акции на публично търгувани компании, пише barchart.com.

Американските акции наистина се сринаха през първото тримесечие на 2020 г., но това се дължеше на пандемията от COVID-19 – въпреки че оценките на акциите може би вече бяха разтегнати в началото на годината. Бъфет намери утеха в акциите на Berkshire през 2020 г. и 2021 г., тъй като относителното слабо представяне на акциите му помогна да изкупи обратно рекорден брой акции на по-ниски цени, като по този начин добави стойност за акционерите.

Снимка: iStock

Но гледайки по-скорошните ходове на Бъфет, инвеститорът не изглежда да може да намери много завладяващи възможности на пазара, включително собствените акции на Berkshire, които са нараснали с около 17% миналата година.

Въпреки че това, че Бъфет не намира стойност в котираните акции, включително акциите на Berkshire, може да е неговият личен "кошмарен" сценарий за предстояща криза. Това се подклажда от страховете от рецесия в САЩ, както и опасенията относно финансовата стабилност на фона на растящия дълг на страната, който вече предизвика понижения на кредитния рейтинг от водещи рейтингови агенции.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст