Васил Велев: Цената на тока за бизнеса у нас е 3-4 пъти по-висока от тази в Северна Европа
Това не е държавна помощ, това е възстановяване на част от надвзетото и то не е на калпак, а е на мегаватчас, коментира още той
Ако не се чувствате достатъчно подготвени сами да направите своите инвестиционни портфейли, то можете да следвате стъпките на тези супербогаташи
Ако не можете да водите, следвате! Това е една стратегия, която може много добре да се приложи и в инвестирането. Ако не се чувствате достатъчно подготвени, или нямате достатъчно време, сами да направите своите инвестиционни портфейли, то можете да следвате стъпките на великите инвеститори на нашето време.
Единият вариант да направите това е като им поверите средствата си, купувайки акции от техните фондове, а другият - да следите „извлеченията“ на техните портфейли, макар и с известно закъснение и да следвате техните покупки и продажби. Сега ще направим "моментна снимка" на портфейлите, на някои от най-популярните портфолио мениджъри, събрани и анализирани от експертите на MoitePari.bg.
Уорън Бъфет
Няма да подреждаме инвеститорите по някакъв критерий, но няма как да не започнем с един от най-популярните сред тях – Уорън Бъфет.
Известен като инвеститор в стойност, Бъфет е може би най-популярният застъпник на този вид инвестиране. Макар да съветва инвеститорите да насочат средствата си към широко диверсифициран портфейл, самият Бъфет е доста концентриран. По-точно – близо 75% от портфейла му, по последни данни, е концентриран само в пет компании. А портфейлът на Бъфет е доста голям – над 300 милиарда долара. Нещо повече, близо половината от портфейла на Бъфет е насочен към една единствена компания – Apple. Казано по друг начин, ако поверите средствата си под управление на „Оракулa от Омаха“, купувайки акции на неговия фонд, половината от представянето ви ще е свързано с движението в акциите на Apple. Определено това не е много голяма диверсификация.
Другите основни позиции на Бъфет включват - Bank Of America Corp с дял от 9,02%, American Express Co с тегло от 7,22% и Coca Cola с дял от 7,14%. Определено представянето на Бъфет и неговия фонд може да са изложени на известни проблеми през новата година, заради потенциалните проблеми, пред които е изправена най-голямата му позиция – Apple. Компанията имаше феноменален успех през 2023 г., като акциите се повишиха с близо 50%.
Дейвид Айнхорн
Това не е държавна помощ, това е възстановяване на част от надвзетото и то не е на калпак, а е на мегаватчас, коментира още той
Страната си е поставила за цел до 2025 г. да продава само превозни средства с нулеви емисии
Там могат да се видят много интересни неща