Психолог: Спрете да използвате тези токсични фрази за себе си

Никой успешен човек не ги ползва

 

"Като член на факултета в Йейл аз преподавам на стотици хора всяка година. Забелязах, че въпреки че всичките ми ученици имат изключителни качества, само някои от тях продължават да живеят необикновен живот. Какво ги прави толкова специални? Те имат здрава връзка със себе си.", казва Ема Сепала, преподавател в Йейл и международен лектор.

Повечето хора обаче имат обратното: токсична връзка със себе си. Те са силно самокритични, което психологията категоризира като самоомраза.

Ако откриете, че казвате или мислите тези пет фрази редовно, вашата самокритика може да ви спира. Но можете да замените тези фрази с по-здравословни изрази и действия, които ще ви помогнат да достигнете най-големия си потенциал.

„Не съм достатъчно добър“

Това е вирусна програма, която работи в главите на повечето хора. Нашите мозъци се фокусират повече върху негативното, отколкото върху позитивното. Добре познатата негативна пристрастност обяснява защо, ако получите девет комплимента и една критика, вие се фокусирате върху критиката, повличайки духа си на земята.

„Не съм достатъчно добър“ е разрушително. Това може да ви накара да се чувствате тревожни и депресирани, показват изследванията.

Какво да опитам вместо това

Запитайте се: „Какво е добро за мен в момента?“ Може да имате нужда от почивка, хранене или разходка навън. Нещо, което да ви помогне да се почувствате по-добре. Ще се върнете във всяка ситуация по-силни и в по-добро настроение.

Изследванията показват, че състраданието към себе си ви кара да се чувствате по-енергични, жизнени и оптимистични.

„Никога няма да мога да получа това. Защо да се притеснявам?“

Това е не само деморализиращо, но е научно неправилно. Мозъкът е ковък и може да продължи да се променя и развива до старост - феномен, който невролозите наричат невропластичност.

Можете да промените кариерата си на 50 и можете да започнете да свирите на пиано на 80. Можете да научите нови неща по всяко време и с практиката можете да станете по-добър в почти всичко.

Снимка: iStock
Какво да опитам вместо това

"Имам нужда от повече практика." Помислете за нещо, което правите редовно с относителна лекота - независимо дали е провеждане на екипни срещи на работа, приготвяне на вечеря или четене на книга. След това си спомнете първия път, когато се опитахте да направите това нещо.

Вижте колко далеч сте стигнали? Същото ще важи и за нещото, което опитахте за първи път днес - ако продължите да опитвате.

„Аз съм такъв провал“

Ето още едно изсмукващо душата и разрушително вярване. Вземате „Този път се провалих в X“ и го обръщате в „Аз съм провал“, приравнявайки нещо, което сте преживели за момент, с това, което сте.

Тази идея не може да бъде вярна. Дори и да не сте постигнали конкретни цели в определени области от живота си, това не означава, че сте се провалили във всичко. Нито пък означава, че неизбежно ще се провалите в бъдеще. Или че вие самият сте провал.

Често провалите са възможности за израстване и необходими стъпала по пътя към успеха.

Какво да опитате вместо това

„Научих много.“ Житейският ви опит ви е направил по-мъдър и осъзнат.

„Не мога да повярвам, че го направих, толкова съм глупава“

Болно е, когато някой те нарича глупав - включително когато този някой си ти. Това е изтощително и унизително. И може да ви накара да спрете да опитвате.

Също така не е вярно. Единственият начин някой да се учи, независимо дали е гений или бебе, е като си позволи да опитва и да прави грешки. Едно проучване установи например, че грешките, които учениците допускат, докато учат, могат да им помогнат да учат по-добре.

Малките деца, които се учат да ходят, падат на всеки две стъпки. Не ги наричате глупави и не ги съдите за това. Вместо това вие ги насърчавате, докато могат да направят няколко крачки подред, а след това още няколко.

Освен това изследване установи, че хората не ви съдят толкова строго, колкото си мислите, когато направите неудобна грешка.

Какво да опитам вместо това

Дайте си същата благодат и насърчение, които бихте дали на това малко дете, когато размишлявате върху нещо, което не е минало перфектно.

„Никой не е перфектен“ и „всеки прави грешки“ са универсални истини. Припомняйки си тези факти можете да се отпуснете, да си поемете дъх и да продължите напред.

„Не съм толкова добър като тях“

Когато се сравнявате с другите, е лесно да се почувствате, че не отговаряте на изискванията. И истината е, че не бива да го правите. Защото всеки е различен.

Какво да опитам вместо това

Вместо да се фокусирате върху факта, че не сте толкова красиви, забавни или иновативен като някой друг, съсредоточете се върху това какви качества носите.

Може би шегите ви понякога се провалят, но сте топли и хората се чувстват комфортно около вас. Може да не говорите пет езика, но вашите умения за работа с електронни таблици в Excel са несравними.

Когато преподавам на ръководители, ние правим упражнение, наречено "Отражение на най-доброто Аз", в което питате вашите приятели и колеги какво най-много ценят у вас. Вероятно те ще кажат подобни неща.

Това упражнение повишава вашата издръжливост и вяра в себе си и вашите възможности, показват изследванията. Тази обратна връзка може да ви помогне да отворите очите си за това колко допринасяте за хората около вас и колко те ценят вас и вашите силни страни.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст