1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Проучване: Пържените картофи водят до депресия

Проучване: Пържените картофи водят до депресия

Учени се обединиха около твърдението, че пържената храна въздейства на настроението и хормоните

30 килограма пържени картофи изяжда средностатистическият американец годишно, показва изследване на South Florida Reporter. И приблизително една четвърт от всички картофи в Америка завършват като пържени картофи. Българите също са любители на пържените картофи и те често присъстват в мнюто на нашенците. Добре ли е обаче това?

Пържени картофи - те са мазни, нишестени и комфортна храна за мнозина. Mосягането към пържени храни обаче може да има отрицателно въздействие върху психичното здраве, съобщава CNN.

Изследователски екип в Ханджоу, Китай, установи, че честата консумация на пържени храни, особено пържени картофи, е свързана с 12% по-висок риск от тревожност и 7% по-висок риск от депресия, отколкото при хора, които не ядат пържени храни. Проблемът е по-сериозен сред младите хора.

Пържените храни са известни рискови фактори за затлъстяване, високо кръвно налягане и други последици за здравето. Тези резултати „отварят път към значението на намаляването на консумацията на пържена храна заради психичното здраве“, според статията, публикувана в понеделник в списание PNAS.

Въпреки това, експерти, които изучават храненето, казаха, че резултатите са предварителни и не е непременно ясно дали пържените храни водят до проблеми с психичното здраве или хората, изпитващи симптоми на депресия или тревожност наблягат на пържените храни.

Снимка: iStock

Проучването оценява 140 728 души в продължение на 11,3 години. За първите две години бяха открити общо 8 294 случая на тревожност и 12 735 случая на депресия при тези, които консумират пържена храна, докато беше установено, че конкретно пържените картофи имат 2% увеличение на риска от депресия.

Проучването също така установи, че участниците, консумиращи редовно повече от една порция пържена храна, е по-вероятно да бъдат по-млади мъже.

„Човешкият компонент на това проучване може да показва точно това, което има за цел: че по-високият прием на пържена храна увеличава риска от тревожност/депресия“, каза д-р Дейвид Кац, специалист по медицина на начина на живот, който не е участвал в проучването.

„Въпреки това, причинно-следственият път може също толкова лесно да тръгне в другата посока: хората с тревожност/депресия се обръщат към „утешителна храна“ с нарастваща честота заради някакво подобие на облекчение“, добави Кац, основател на нестопанската организация True Health Initiative.

Хората с основни симптоми на тревожност и депресия могат да се обърнат към комфортните храни като начин за самолечение, каза той.

Освен това нездравословната храна и лошото хранене могат да понижат настроението и да доведат до развитие на психично заболяване, както се установи в предишно проучване.

В новото проучване изследователите предполагат, че акриламидът, химикал, образуван по време на процеса на пържене, особено в пържените картофи, е виновен за по-високия риск от тревожност и депресия.

„Влиянието на пържената храна върху здравето зависи до голяма степен от това каква храна е пържена и какъв вид мазнина се използва за пържене“, каза Уилет, професор по епидемиология и хранене в Харвард Т.Х. Chan School of Public Health. „Картофите предизвикват загриженост за възможните ефекти на настроението, защото могат да причинят големи скокове на кръвната захар и след това хормонални реакции към тези скокове. Въпреки това, тези вълни са частично притъпени от мазнина, която би била осигурена от мазнината от пърженето.

Уилет също отбеляза, че акриламидът не се произвежда само чрез пържене. Има го в кафето, поради печенето на зърната, и в препечения хляб, защото „загряването на въглехидрати заедно с протеин може да направи това“.

Тревожността и депресията се увеличават

Изследователят от университета Zhejiang Yu Zhang, автор на изследването, каза пред CNN, че „няма нужда да се паникьосвате относно неблагоприятните ефекти от пържената храна“. Но поддържането на здравословен начин на живот и намаляването на консумацията на пържени храни може да бъде полезно за психичното здраве в допълнение към цялостното здраве.

Изследователите посочиха скорошно нарастване на депресията и тревожността в световен мащаб, като през 2020 г. се наблюдава увеличение съответно от 27,6% и 25,6%. Световната здравна организация също изчислява, че повече от 5% от възрастните страдат от депресия в световен мащаб, както се отбелязва в документа.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии