
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Историята на WordPress е любопитна и вълнуваща
Днес различните езици за програмиране, платформи, библиотеки се множат по-бързо от всякога, ето защо е особено впечатляващо, че повече от 1/3 от сайтовете в днешния интернет се крепят… на една и съща технология. При това свързана с джаза.
WordPress се появи в точния момент, за да се превърне в начинанието, което позволи всеки да направи лесно и без да се задълбава своя добре направен сайт. Историята е особено интересна, Мат Муленвег създава платформата по неволя, държи на нейната независимост и обща достъпност, докато в същото време… успява да си натрупа сериозно състояние. И да остане един от най-позитивните герои във времената на повсеместния интернет.
Историята на WordPress е любопитна и вълнуваща, тя е една от онези редки поредици от събития, които показват колко красив може да бъде животът онлайн и какви невероятни възможности създава…
В джаза
WordPress се появи тъкмо навреме в момента, когато мрежата изведнъж стана достъпна, а сайтовете – готови да предлагат разнообразно съдържание. Платформата с отворен код обедини около себе си огромна общност. Благодарение на нея днес е по-лесно от всякога да имаш добре направен сайт, без да си програмист, дизайнер, или пък да имаш опит.
Много трудно човек може да си даде сметка какво значи 1/3 от днешния интернет. Различни източници дават разминаващи се данни, но това са приблизително 450 милиона уеб страници! Като през последните години не само броят, а и съотношението не спира да расте, WordPress добавя по 2% към „дела си“ от мрежата годишно, а според някои дори е подминал 40-те процента!
Днес основната база на проекта приютява 423 759 реда код, а тъй като програмистите работят на доброволни начала, до момента по него са положени 112 години в часове труд.
И всичко това започва съвършено случайно, от любопитството на едно хлапе.
2003-а, 19-годишният Мат Муленвег е първокурсник в Хюстънския университет. Решава да си направи блог и избира платформата b2/cafelog. Иска да покаже на състудентите си снимките, които е направил на екскурзия във Вашингтон. Блогът се казва Photomatt.net, а по-късно се превръща в просто Ma.tt.
По това време с помощта на b2/cafelog са направени едва 2000 сайта. Платформата далеч не е съвършена, на Мат му трябват минимални подобрения, така че да може да качи снимките си. Затова опитва да се свърже с хората, създали проекта… А днес всички ние, които ползваме WordPress, имаме огромния късмет, че удря на камък.
Създателят на платформата е изчезнал, а Мат решава да потърси съвет в един от популярните форуми за програмиране. „Софтуерната дилема на блога ми“, кръщава темата младежът и обяснява: „Софтуерът за логване в платформата, която ползвам, не е обновяван от месеци, а главният разработчик е изчезнал. Не мога да го намеря никъде, но се надявам, че поне е окей“.
Дните минават, отдолу се появява само един коментар. Някой си Майк Литъл пише: „Ако си сериозен в идеята да направим наследник на b2, би ми било интересно да се включа“.
Summertime
И после… нещата просто се случват. Техният проект бавно, но сигурно започва да трупа последователи, за да се превърне в това, което е днес WordPress – платформата, която дава на всеки шанса да бъде представен в онлайн света.
Символично или не, официално проектът е създаден навръх първи април, датата се превръща в рожден ден на WordPress.
Хората не спират да предпочитат WordPress до днес, защото в базисния му вид няма нужда да умеете да програмирате. Системата е лесна, интуитивна, доказана от времето. Ако пък и програмирате поне малко, можете да доразвивате проекта си без граници. Разбира се, няма идеални решения, WordPress не винаги е най-добрият избор. Но определено е мит мнението, че е подходящ само за по-скромни проекти, и днес го ползват BBC America, Bloomberg Professional, TechCrunch и The New Yorker.
Но споменахме джаза… Какво ли общо има той с платформа за сайтове? Стилно решение на създателите, за което добре знаят феновете на WP, е всяка нова версия на платформата да бъде кръщавана на любим на програмистите джаз изпълнител. Първата официална версия от януари 2004-а носи името на Майлс Дейвис, а най-новата – от ноември 2022-а, е кръстена на пианиста Михаил Алперин – Миша. С излизането на всяка нова версия създателите на WordPress пускат и кратък плейлист с любимите им изпълнения на избрания джазмен.
„Технологиите са най-полезни тогава, когато събират хората“, казва Мат Муленвег.
Но как той и съмишлениците му извървяват дългия път към успеха? Как той успява да се превърне в успешен предприемач, въпреки че става популярен с отворения код? Какви са вижданията на създателя на WordPress за бъдещето на мрежата и големите въпроси днес? Четете на сайта Дигитални истории.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините