Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Системата е разработена почти на шега, но на нея се крепи цяла индустрия
Чували ли сте за Kademlia? Не, не е случайно, че е изписано на латиница. Защото познатата на български стара дума, синоним на „късметлия“, е и името на едно от най-значимите технологични решения в света на информационните технологии, създадено от българин.
Възпитаникът на ТУЕС и MIT Петър Маймунков разработва почти на шега системата, която се използва широко в света на децентрализираните решения – от BitTorrent до Ethereum. Kademlia се оказва точното решение в началото на хилядолетието, когато интернет направи решителната крачка от централизираните системи към направлението, което ни отведе до блокчейн.
От торенти до биткойни
И така: какво е Kademlia? Дистрибутирана хаш таблица. Казано по-просто – алгоритъм, който позволява голям брой компютри да работят заедно, като се организират сами, без централизиран сървър, и да си разменят ресурси.
Благодарение на Kademlia се роди системата на торентите, която за първи път показа, че онлайн може да съществува мечтаната децентрализация – разменянето на данни да се случва, без да има единен сървър, който пък да принадлежи на компания или държава.
След това същият принцип намери благодатна почва в блокчейна. А Kademlia не остана в историята, вместо това се оказа прекрасно решение и в новите условия. На плещите на този алгоритъм, създаден от българин, се крепи втората най-разпознаваема криптовалута – етерът.
Петър Маймунков завършва ТУЕС през 1997-а. Пътят му продължава към Харвард с бакалавърска степен по компютърни науки, следва магистратура в Нюйоркския университет и докторат в митичния MIT.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови