"Малките градове са капсуловани икономики, които трябва да се дигитализират, за да открият нови пазари" (ВИДЕО)

В Бизнес Видео Подкаст ви срещаме с човека, който оргaнизира бизнес събития със семейство Кадафи, правителствата на Куба, Иран, Пакистани и Узбекистан

 

Малко истории на бизнеси, които сме ви разказвали, започват от страни като Словакия. Тази е сред тях! През 2006 г. случайността отвежда Преслав Бобев в малката славянска държава, а единствената компания тогава, която наема служители, които не говорят словашки, се оказва компания за организиране на събития. Така той открива възможности в продуцирането им, а следващите 15 години прекарва в организирането на конференции по целия свят на енергийна тематика в 100 държави в Африка, Латинска Америка, Азия и Европа.

Истории от „бойното поле“ в организирането на събития

„Правил съм конференции със семейство Кадафи, с правителствата на Куба, Иран, Пакистан, Узбекистан - диктаторски държави. Държави, в които правенето на събития е страхотно предизвикателство. Там първо трябва да получиш разрешение“, казва Бобев.

Спомня си как през 2009 г. решава да организира икономически форум в столицата на Узбекистан – Ташкент. По примера на останалата си работа в другите страни си урежда срещи с шефа на Европейската банка за развитие и на Азиатската банка за развитие.

„На третия ден ми с обади шефа на Европейската банка за развитие и ми каза: „Ела да се видим и да пием по едно кафе“. И ми зададе въпроса дали съм питал някой за това събитие“, си спомня Бобев, а шефа на банката му казва, че от 3 дни вече агенти на държавна сигурност го следят, защото няма как да говориш за инвеститори, когато си в държава, я която само два сектора са отворени за частно участие, а останалите са държавни.

В последствие той си пробива път в събитийния бизнес във военни зони, където се налага да го пазят, а в Джибути дори го арестуват.

„Прибраха ме и не можах да обясня как ще осигуря сигурността на министъра на енергетиката. Да си призная, не го бях помислил.  Накрая в разговора споменах, че събитието ще бъде в единствения 5-звезден хотел в Джибути. Оказа се, че него го пази армия а в двора му има БТР-и“, което разрешаваше проблема с охраната тогава“, казва той.

COVID-19 и локдауна връщат Бобев у нас, където той се запознава с останалите основатели на конференцията за дигитален маркетинг Digital4, която преди 4 години все още е стартираща кауза. И така се озовава „на бойното поле“ и у нас.

Digital4 беше серия от по-малки събития, които се случваха в 4 града тогава. Може да се каже, че още бяха в етап на прощъпулник с по 2-3 издания зад гърба си, около 100 души някъде бяха идвали на тях. Не бяха превърнати в този модел, който сега бих казал, че е работещ бизнес модел, привличащ все повече хора и най-вече придаващ стройност“, си спомня Бобев за началото, когато започва да го консултира.

Малки градове – големи бизнес събития

Постепенно заедно стигат до извода, че бизнес конференциите в големите градове са много, но никой не организира подобен тип събития в малките градове.  

„Хората там нямат все още култура за посещение на бизнес събития. Там трябва да имаш някаква работа, да запалиш колата да свършиш някаква работа в София и междувременно и да отидеш на конференция“, казва той.

Digital4 разграничава темите, които представя на събитията в големите градове, и тези, които разглежда в малките. По думи на Бобев в големите градове е по-добре събитията да са профилирани и на определени теми, докато в малките водещи са други неща, като например възможността да предоставиш безплатен вход, за което помагат и общините.

„Това е една кауза, ние искаме да събираме хората, да събираме бизнеса. Даваме възможност да се говори, каним лектори от София, Пловдив и другите големи градове“, казва той.

„Когато едно събитие е безплатно, ние организаторите треперим до последно и се чудим дали ще дойде някой или няма ли да дойде. Това нещо може да бъде пълен провал. Това събитие беше в залата на Община Благоевград. Бяхме подготвени за 100 човека. Дойдоха 150 човека. Залата беше препълнена. Уж сме професионалисти, уж ги разбираме нещата, не можехме да повярваме“, си спомня експертът.

После същата ситуация се повтаря и във Велико Търново на 1 юли, когато в 9 сутринта в града е 35 градуса. Въпреки това пред вратата чакат 40 младежи. Плевен пък ги посреща с буря и ужасни метеорологични условия. Там организаторите купуват 30-40 пици като жест към хората, които са дошли в лошото време, а залата отново е пълна. Така конференциите вече се провеждат в 14 града в страната…

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст