Къща в Занзибар на цената на едностаен апартамент в Обеля - реалистично ли е (ВИДЕО)

Предприемачът Калоян Георгиев разказва в Бизнес Видео Подкаст каква е инвестицията в земя на танзанийския остров

 

Бизнес и предприемачество в Занзибар – доза късмет или нещо друго

През март 2020 г. пандемията заварва семейството на Калоян Георгиев и техни приятели на почивка на екзотичния остров. Отиват уж за седмица, а първите хора от компанията се връщат след 6 месеца.

Снимка: bTV Бизнес екип

Калоян и семейството му остават там 1 година - със съпругата му работят от разстояние, но ситуацията им дава възможност да оценят потенциала на танзанийския остров и да инвестират в него.

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

Те купуват 10 дка земя от местен човек и започват да строят къщи. По онова време Калоян има дял от компания за дистрибуция на фармацевтични продукти за около 50 пазара в Африка, Европа и Азия и няма никакъв опит в строителния бранш.

„Имаше две хипотези – пандемията да свърши, а ние да строим във времето, в което никой не го прави, другата е ясна. И ние избрахме първата опция – да строим“, разказва Георгиев.

Той не познава достатъчно местната реалност, не е хотелиер, никога не се е занимавал със строителство и новото бизнес начинание за него е предизвикателство, което не е лесно, но приключва организирано и бързо.

Занзибар

Африка генерално е рискова, но Танзания е сравнително спокойна и с огромен потенциал. Занзибар е малко, красиво парче земя в Индийския океан, което се развива динамично през последното десетилетие.

„Инвеститорите от цял свят го преоткриват. Мястото се развива едновременно като тропически рай с големи проекти – наричат го африканският Сингапур. Затова и очакванията са цените тепърва да избухват. Сега е времето да вземеш земя и да инвестираш в нея“, казва Георгиев.

 

Напливът от чужденци е голям, като европейци и американци са тези, които предимно създават нещо на острова.

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

Самият той успява да построи преди години The Nest – селище с двадесетина ваканционни къщи, спортен център и училище за кайт сърф и вече е на път да разшири бизнеса си на танзанийския остров с бъдещото Ankaya Village.

„От ден първи на строежа къщите бяха напълно резервирани за месеци напред“, казва Калоян.

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

Реализирането на проекта отнема около 7-8 месеца, а инвестицията варира между 3 и 4 млн. долара. Мястото, което предприемачът и съпругата му създават, е интересна комбинация от стиловете арт и еко.

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

„Изкуството е страст на жената до мен, която е завършила художествена академия във Флоренция. За нас е много важен и спортът, затова изградихме селището с различни видове активности – водни, граунд, също така разполагаме и с конюшня“, казва Калоян.

 

Да си купиш къща в Занзибар

Може ли да се купи земя на танзанийския остров?

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

Земята в Занзибар всъщност не се продава, а се отдава под наем за 99 години. Съществена разлика в това да си собственик на практика няма – плащаш наем вместо данъци върху земята, пояснява Георгиев. Местната Комисия по земята (Land Commission) издава държавен сертификат за собственост, т.нар. land lease, който се прехвърля чрез договор.

Към момента липсва институционализиран подход към придобиването на имоти, затова и дългосрочните планове на Калоян включват създаването на борсов фонд с цел инвестиция в това. Предприемачът е категоричен, че инвестицията има бърза възвръщаемост заради огромния потенциал на острова, който развива туристически сезон целогодишно.

„Изчисленията ми показват, че доходността от капиталовите инвестиции е около 20%. За сравнение – в Европа тя е средно 3,5%“, казва Калоян.

Докато собственикът на имота го няма, къщата, която е част от ризорта, се дава под наем на туристи и така се реализира бърза възвръщаемост.

 

Снимка: Калоян Георгиев, личен архив

„Ако направиш къща за 100 хил. долара и се дава под наем за 200 долара нощувка, дори и  разходите по имота, на година остават по 20 хил. долара или инвестицията може да се върне за  5 години.  

Проектът му Ankayа Village представлява терен, разделен на 172 парцела, от които в първия етап влизат 112. Цените на земята варират между между 200 и 1000 долара на кв.м, в зависимост от отдалечеността от океана, като най-малкият възможен парцел за купуване е 100 кв.м. Цените на единичния парцел са между 20 хил. и 200 хил. долара.

„Ние поемаме ангажимент да строим къщите, като предлагаме базови модели. Купувачите имат свобода да направят спрямо личните си предпочитания. Целта е да изградим селище, в което всяка къща е различна, но пасва на облика, който задаваме“, пояснява Калоян.

Предприемачът е категоричен, че за най-скъпите къщи няма лимит – те могат да струват и по няколко милиона долара. След старта на продажбите кандидат-купувачите могат да капарират парцели с по 1000 долара единия. До месец трябва да подпишат договор за покупка на земята и да се плати половината от цената ѝ.

След това купувачът разполага с половин година – време, в което работи с архитект, определен от инвеститора, за да оформи индивидуалния си проект. Ако по някаква причина реши, може да се откаже на четвъртия месец. Като краен срок за реализация на проекта Калоян залага 18 месеца, като ще се стремят да го завършат в рамките на година.

Колкото до живота в Занзибар, Калоян се води от една житейска философия, към която го насочва дъщеря му дори.

„Смисълът на живота е да го живеем щастливо и с удоволствие. Това е пътят, който следвам“, категоричен е предприемачът, който се е посветил преди всичко на спокойствието и радостта на семейството си. Те са посетили близо 140 страни по света и на всяко едно се опитват да създават, но най-вече да се чувстват добре.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст