1 USD
1.86145 BGN
Петрол
73.81 $/барел
Bitcoin
$100,754.0

Колко струва създаването на една видео игра и защо България изостава в сектор иновации?

Елина Желева и Стоян Стоянов говорят за форума за иновации на Forbes

В Бизнес видео подкаст тази седмица гостуват Елина Желева, директор на launchlabs и Стоян Стоянов, гейм директор в "Jyamma Games". Двамата са представители на форума Forbes innovation forum and awards 2024 г. Форумът има за цел не просто да показва какви иновации идват от България и света, но и да разказва как различните екипи са стигнали до тях. Качваме на сцената лидери и екипи, които разказват как е зачената иновацията", разказва Елина Желева.

По думите й тази година в събитието ще участват много знакови фигури, сред които е и глобяният директор "Иновации и стратегически инициативи и партньорства" в Microsoft for Startups. Тази година имаме няколко категории- социални иновации, продуктови иновации, иновативни услуги и иновативен лидер.

"Що се отнася до гейм индустрията, България не е много успешна. Има успешни българи в тази област, но за тях не се говори много. В България не се отделят достатъчно пари за тази индустрия. В Полша, където икономиката е по-малка от тази на Германия и Влеикобритания, индустрията им е на тяхното ниво, защото правителството налива много пари", разказа Стоян Стоянов. 

Какво казва обаче статистиката? "Докладът на ЕС сочи, че сме на предпоследно място по иновативни държави в Европа. Но трябва да се отчете фактът, че икономиките са много различни. Българската икономика е изключително много базирана на малки и средни предприятия. 75% от работните места са в малки и средни предприятия. А те имат изключително ниски нива на иновиране, ние сме на последно място по дегитализация на предприятията въобще", казва Желева.

60% от българския бизнес няма уебсайт, само 30% ползват социални мрежи, 7,5% изпращат електронни фактури. Тези данни касаят малкия и среден бизнес, останалата част от бизнеса у нас си е на прилични европейски нива, добавя тя.

В гейминг индустрията изкуственият интелект се ползва много. За нас това е нов вид инструмент, който е опасен дотолкова, доколкото ние му позволим да бъде, казва Стоянов. По думите му от 2000 г. до 2010 г. бюджетът на най-големите игри е между 2 и 10 милиона долара за разработка, към днешна дата цената започва от 100-150 милиона долара. Една такава игра се разработва около 7-8 години, разказва гейминг експертът.

Според Желева 70% от служителите в компании биха искали да работят с изкуствен интелект. Образованият човек разбира, че изкуственият интелект може да е добър партньор в бизнеса.

Последвайте businessnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте businessnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте businessnovinite.bg в LINKEDIN

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст