Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Припомняме най-интересните неща от годината
Изпращаме 2022 г. - година, белязана от войнa, сериозна газова криза, безпрецедентно покачване на лихвените проценти от централните банки и редица икономически сътресения след COVID-19. Но има един сектор, който не спира да вълнува българите през последната година. Сектор, в който цените не спират да вървят нагоре, а търсенето да расте.
Нека разгледаме някои от най-интересните фактори на имотния пазар през 2022 г., без които не можем да започнем новата година:
Очаквания за война
През първите месеци от годината имотния пазар беше разтърсен от новината за стартиращата тогава война в Украйна. Очакванията в онзи момент бяха за потенциален смут сред купувачите и продавачите, подобен на този по време на COVID-19, както и такива за нова бежанска вълна от Украйна към България и нужда от имоти за настаняване на стотици хора.
„След като първоначалният стрес отмине, пазарът ще се върне към устойчивите фактори на растеж, подобно на кризата с коронавируса. Тези, които забавиха плановете си за покупка, впоследствие бяха принудени да ги реализират на по-високи цени“ коментира за businessnovinite.bg Ралица Ценова, директор продажби на Home2U.
Цените на строителните материали скочиха
Войната в Украйна доведе до затруднения в доставката на стомана и арматурно желязо, както и до значително повишение в цените на строителните материали. Поради този фактор някои строители говореха, не само за повишаване на цените, но и за забавяне на старта на някои проекти, предвид дефицитите.
Сделките с недвижими имоти въпреки това отбелязаха ръст с 10% за първото тримесечие според данни на Агенцията по вписванията спрямо същия период на предходната година. По морето се наблюдаваше дори още по-голям ръст като във Варна се отчете увеличение дори от 34%, а в Бургас 18%. В София увеличението беше 8-9%, а в Пловдив имаше символичен спад от няколко десетки сделки.
„Да говорим за пари“
Търсене
Сделките за двустайни апартаменти се случват на нива от 85 хил. до 125 хил. евро, като цената може да варира в зависимост от състоянието на имота и от това дали има включено паркомясто. Оказа се, че е доста трудно, а към края на годината и почти невъзможно да се открие двустаен апартамент на цена под 100 хил. евро в София.
Сделките с тристайни апартаменти се случват на нива от 120 хил. до 180 хил. евро, като този диапазон може да бъде и много по-голям отново поради фактори като състояние на имота, район, включено паркомясто, казват още от агенцията за недвижими имоти.
Най-силно според няколко проучвания е търсенето в кварталите Малинова долина, Лозенец, Хиподрума, Красно село, Център. Засилен интерес се наблюдава към кварталите Сухата река, Надежда 1 и Надежда 2, Люлин 2, Люлин 8 и Люлин 9.
Все повече се забелязва интерес в търсенето на къщи и парцели за строителство на къщи в покрайнините на София. Средствата, които са готови да дадат купувачите са в широк диапазон, вариращи от 90 000 до 300 000 евро в зависимост от района, в който се намира къщата, състоянието и и др. Предпочитани при търсенето на такива имоти са кварталите Драгалевци и Симеоново, а също така и селата Лозен, Панчарево, Бистрица и др.
Предлагане
През цялата 2022г. остана най-силно предлагането на апартаменти. Наблюдаваше се засилено строителство в западната част на столицата, в квартали като Левски, Хаджи Димитър, Сухата река. Жилищата в тези райони се предлагат на цени от 1000 до 1500 евро на кв.м. според етапа на строителство, до който са достигнали.
Повишаване на цените в тези квартали тепърва ще се наблюдава и поради започнатото строителство на нови метростанции от третия лъч на софийското метро в района. Цените в Малинова долина се движат ( от 1300-1350 евро/кв.м), Студентски град ( от 1350-1400 евро/кв.м.), Кръстова вада ( от 1400-1600 евро/кв.м.), Банишора - 1410 евро/кв.м., Зона Б-18 - 1600 евро/кв.м., Кръстова вада - 1600 евро/кв.м., Манастирски ливади - 1600 евро/кв.м.
Над 15% от купувачите на ново строителство у нас планираха покупка на луксозен имот на стойност от 600 000 евро до 1 млн. евро
Офис площите ставаха все по-празни, въпреки желанието на компаниите да се върнат
Новият модел на работа под формата на „хибрид“, според който служителите прекарват половината от седмицата у дома и другата половина от офиса, наложи някои от големите компании у нас да търсят отново по-големите офис пространства, които бяха освободили по време на пандемията.
Към днешна дата наблюдаваме нарастване на наетите офис площи в София. Те възлизат на приблизително 154 000 кв. М, в сравнение с пандемичната 2020 г., когато в столицата бяха наети едва 107 382 кв. м. Това е ръст от около 50%.
Средните наемни нива на офис площите останаха стабилни и без съществена промяна. В централните бизнес райони офертните нива на първокласни офиси се запазиха на 15 евро/кв.м и 12-14 евро/кв.м по големите булеварди и в покрайнините на града. Цените на сградите от по-нисък клас останаха под натиск, най-вече поради желанието на наемателите за миграция към по-благоприятни локации и сгради от клас А.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови