
След 156 години: Крал Чарлз спира кралския влак, за да пести пари
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Ралица Ценова, директор "Продажби" в Home2U, пред businessnovinite.bg
Търсенето на жилища започна да се възстановява след края на летния сезон. Ще отнеме време предлагането да го настигне, но и данните, които излязоха за миналото тримесечие, че броят сделки е по-малък, имат своите логични обяснения. Това каза в интервю за businessnovinite.bg Ралица Ценова, директор „Продажби“ в Home2U.
Факторите са свързани не само с паниката около задълбочаващия се конфликт в Украйна, но и с растящата инфлация и последното поскъпване на цените на имоти.
След края на лятото нещата започват да се възстановяват и брокерите отчитат увеличение на броя сключени сделки, защото хората вече са наясно, че цените на имотите няма да се понижат и купувачите са се мобилизирали, обясни тя.
Експертът представи и интересни данни за съотношението продажна и наемна цена в големите градове София, Пловдив, Варна и Бургас.
„На въпроса в кой град е добре да инвестираме, ще отговоря, че е важно този град да е жив и пулсиращ – да има университети, млади хора, развита индустрия и бизнеси. У нас такива локации са София, Пловдив, Варна и Бургас“, обясни Ралица.
Примерът, който тя даде, показва съотношението между продажна и наемна цена на един и същи вид имот – добре обзаведен двустаен апартамент в нова сграда в район широк център.
„Това е важно, защото ако гоним максимална наемна цена, задължително имотът трябва да е нова сграда, независимо от локацията“, подчерта тя.
В столицата продажната цена за такъв апартамент би била 180 хил. евро, наемната е около 650 евро, което значи, че за 20 години би следвало да се изплати инвестицията.
В Пловдив нещата изглеждат по-различно – 90 хил. евро за продажна цена и около 350 евро за наемна, което снижава годините за изплащане до 11 и това е сравнително добро съотношение.
Във Варна съотношението е 120 хиляди евро продажна цена, 600 евро наемна цена, което означава, че инвестицията ще се изплати за около 16-17 години.
„Важно е да отбележим за пазара в морската ни столица, че поради вълната от украински бежанци, настана дефицит на пазара на наемите, което доведе до почти двойно покачване в цените“, обясни експертът.
По думите й, това важи само за новото строителство и добре обзаведени апартаменти. В по-ниските сегменти няма такива съществени промени.
Такава тенденция има и в Бургас, но там поскъпването не е двойно, а около 20-30 до 35%. За същия пример можем да кажем, че 120 хил. евро е продажната цена, 400 евро е наемна, а годините 25 за изплащане.
Доходността във всички примери варира между 3.3 и 5%.
„Ако искаме да повишим доходността си от наем, е добре да купим жилище на зелено в по-ранен етап, защото прогнозната цена би била драстично по-ниска“, каза Ралица.
Покупките на зелено обаче са деликатен въпрос напоследък. Колкото до тенденциите дали купим жилище или да наемем – наблюдава се увеличено търсене на наеми, тъй като жилищата стават все по-недостъпни в България.
„Все повече хора няма да могат да си го позволят и ще предпочетат да живеят под наем, което ще доведе до повишение на доходността от наеми.“
Кралският влак скоро ще напусне гарата за последен път
Устойчивата кожа от динозавър може да намери приложение и в автомобилната индустрия
Как работи технологията?