
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Франчайзът е един от възможните бизнес модели, по който работи всяка седма компания в света
Може би този термин ви се струва познат, а дори да го чувате за първи път, то със сигурност поне веднъж в живота ви се е случвало да купите продукт от "франчайз" магазин или ресторант.
Франчайзът е един от възможните бизнес модели, по който работи всяка седма компания в света!
Следователно франчайзингът е много често срещана бизнес стратегия. Ако някога сте мислили да започнете собствен бизнес – това е начин, който определено трябва да обмислите.
Концепцията за франчайз и принципите на сътрудничество в такава бизнес система
Когато едно физическо лице иска да сключи договор за франчайз с конкретна компания, то всъщност се ангажира да управлява бизнеса си под друго име, т.е. марка. Но задълженията и на двете страни не свършват тук.
Надеждният франчайз ви дава шанс да оцелеете под името на определена компания, която вече има репутация, много по-лесно, отколкото да я постигнете сами. Освен това, с техния доказан начин за правене на бизнес, ще ви даде възможност да растете по-бързо.
Макар и под друго име, лицето все още управлява собствен бизнес: на собствен риск и инвестирайки собствени допълнителни средства. Като се има предвид, че повечето нови предприемачески начинания се провалят напълно през първите три години от бизнеса, франчайзингът всъщност ви дава по-добър първоначален шанс за успех, казват от "Денар".
В допълнение към лиценза за използване на марката, който доставчикът на услуги (франчайзодател) ви дава в договора, той е длъжен да ви прехвърли знанията за управление на бизнеса - известни в света като "ноу-хау", както и обучение на вашия персонал. По този начин получавате доказан опит и възможност да организирате работата си по мотивиран и креативен начин.
Също така франчайзодателят е длъжен да осигури логистична подкрепа по време на доставките и продажбите, както и системен трансфер на знания и подкрепа в областта на финансите, счетоводството, промоцията и маркетинга.
От друга страна, франчайзополучателят трябва първо да плати франчайз таксите. В началото входната такса е задължителна, а след това обикновено се изискват редовни и маркетингови такси. Това са основните видове такси, но в зависимост от фирмата и договора те могат да бъдат по-високи или по-ниски.
Физическото лице, което представлява потребител или франчайзополучател, получава от франчайзодателя правото да използва неговата марка, но също така и задължението бизнесът му да отговаря на правилата и концепцията на франчайза. Франчайзодателят инвестира първоначалния капитал и ноу-хау, а бенефициентът допринася чрез инвестиране на допълнителен капитал и собствена мотивация.
Има два вида франчайзи:
- Франчайз дистрибуция на продукти
- Франчайз бизнес модел
Дистрибуцията на продукти с франчайз предполага, че франчайзодателят дава право на потребителя само да продава своята марка продукти, докато франчайз бизнес моделът, освен продажби, включва и прехвърляне на начина на организация на бизнеса.
Франчайзингът като бизнес модел всъщност е сложна система, в която има високо ниво на взаимозависимост. При него бизнес концепция, която работи успешно в определена област, се пренася от основната област в други, по-малки области. По този начин франчайзодателят може бързо да се разширява и променя според нуждите на пазара без големи разходи.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините