Възходът на екологията в бизнеса: 4 български компании с "рецепта" срещу замърсяването (ВИДЕО)

Всички те са предприели действия срещу изменения на климата, вредни емисии и парникови газове, използване на чиста вода

 

Вече близо година всяка седмица гостуваме на компании, които имат изключително добре развити политики в сферата на корпоративната социална отговорност, a днес вече почти всеки знае какво е ESG (Environmental, Social and Governance – екологично, социално и корпоративно управление).

Снимка: Евгений Милов

Колко са отговорни компаниите и до къде се простира тяхната устойчивост проверяваме също през трите основни фактора, като всяка една от тях се опитва да отговаря по максимално много точки и на трите.

Тази седмица ви запознаваме с няколко компании, които се фокусират върху екологичните аспекти. Всички те са предприели действия срещу изменения на климата, вредните емисии и парниковите газове.

Nold, или как старото за един се превърна в модна находка за друг

Боряна Узунова и Ана Кременлиева са от съвсем различна страна в модната индустрия преди да решат да създадат платформата за модни находки втора ръка NOLD. Разочарована от модата първа ръка Ана среща Боряна, която по това време вече има близо 9 годишен опит в развитието на технологии, намаляващи отпечатъка от модната индустрия. Около желанието на двете да се разделят с няколко свои неща от гардероба идва идеята и за създаване на цяла платформа.   

Снимка: Евгений Милов

Първият продукт, който продават през платформата е кожено яке на гимнастичката Мая Пауновска, а всеки неин артикул след това се продава рекордно бързо. След това редица популярни дами, сред които Александра Жекова, Биляна Йотовска, Зейнеб Маджурова, Славена Вътова, Деница Стоянова, Хриси Парова, Валери Йорданова, Маги Джанаварова, Ели Бинева, Симона Дянкова, Антоанет Пепе и много други.

Swipe, или как държим близо 1 млрд. лв. в шкафовете си

Близо 5 милиона българи използват смартфони, а според проучване на компанията, с която ви запознаваме днес, 50% от тези хора пазят старо устройство в дома си. Можете ли да си представите? Това означава 1 млрд. лв., които са заровени някъде дълбоко в прашните ъгълчета на шкафовете ни.

Снимка: Михаил Димитров

Според основателят на компанията тази цифра е съвсем нормална, защото в България няма програма за обратно изкупуване на смартфони и потребителите не знаят какво да правят с устройствата, които вече не използват. Точно затова неговата компания е създадена около идеята да открие тези неизползвани устройства, да ги реновира и по законите на кръговата икономика да ги върне обратно на пазара.

 

 

 L’ali Lab, или как козметиката има аромат на природа

В козметичната индустрия всяка година се произвеждат 120 милиарда опаковки.

Част от решението на L’ali Lab включва дори някои дървени материали в опаковките на кутиите, останали след производството на дървени къщи.

Снимка: Евгений Милов

Те решават да използват стъклени опаковки, създавайки система, която стимулира клиентите да съберат 5 опаковки, които да върнат към производителите за тяхна сметка и получават 5% отстъпка. Стъклената опаковка се почиства със специални препарати и е готова за втора употреба.

Снимка: Евгений Милов

„Нашите опаковки нямат тази излишна картонена опаковка. При покупката на една паста ние  веднага взимаме картонената опаковка и я хвърляме. Това е абсолютно ненужно. Тя е само за маркетинг цел. Нашите опаковки се казват naked (голи), т.е. те нямаме картонена опаковка. Абсолютно реалистично е при отговорно използване от клиентите една да се използва 3 пъти“, казва Николай.

 

Paysafe, или как програмистите започнаха да работят в планината

Има промяна в начина, по който гледаме на професионалния си живот. Вече не се задоволяваме да прекарваме дните си затворени в офиси, отброявайки дните до следващата си почивка. Вместо това търсим този идеален баланс между работа и личен живот - за повече контрол върху времето ни и повече обогатяващи преживявания.

Снимка: Paysafe

От юли до септември служителите на компанията имат възможност да свършват работа по-рано в петък и в този случай, ако са избрали да работят от хижата до ранния следобед, след това могат да се разходят в планината.

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст