
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Основателят на българския стартъп SWIPE Михаил Димитров ни разказва за нов аспект защо и как губим пари
Близо 5 милиона българи използват смартфони, а според проучване на компанията, с която ви запознаваме днес, 50% от тези хора пазят старо устройство в дома си. Можете ли да си представите? Това означава 1 млрд. лв., които са заровени някъде дълбоко в прашните ъгълчета на шкафовете ни.
Нямаше как да останем безразлични към тази тъжна и ограбваща джоба ни статистика и бързо се озоваваме пред вратата на офиса на българския стартъп SWIPE.
Според основателят на компанията тази цифра е съвсем нормална, защото в България няма програма за обратно изкупуване на смартфони и потребителите не знаят какво да правят с устройствата, които вече не използват. Точно затова неговата компания е създадена около идеята да открие тези неизползвани устройства, да ги реновира и по законите на кръговата икономика да ги върне обратно на пазара.
Какво правят компаниите със старите си телефони
Този проблем е изключително наболял и от ESG гледна точка на компаниите у нас. Представете си, щом един потребител има по няколко телефона в шкафа и сменя устройството си веднъж на 2 години, какво се случва със служебните телефони… В България има 13 млн. активни смартфона, от които 50% са служебни. И тези хиляди остават заровени в прашни кашони по мазетата на фирмите или директно отиват в кофата.
„Нашият опит показва, че компании с около 50 служители, имат стотици бройки телефони, натрупани през годините. Ние оценяваме тези устройства, изкупуваме ги, реновираме ги и им даваме нов живот. ESG инициативите са изключително важни за бизнесите и това е един начин да намалят въглеродния отпечатък, който оставят“, разяснява той.
Има няколко начина тези скрити телефони да стигнат до компанията на Михаил. Част от хората изпращат старите си телефони с куриер и в рамките на 24 часа получават сумата за своя стар телефон, а другият канал е доста по-проактивен и е свързан с откриването на онези компании, които искат да рециклират служебните устройства.
Колко телефона се изхвърлят годишно
„Близо 5 млрд. телефона са били изхвърлени само миналата година в целия свят, а 80% от замърсяването на околната среда от смартфони се извършва в процеса на производството им. Ако ние успеем да удължим живота на тези устройства, допринасяме благоприятно за околната среда“, казва Михаил Димитров.
Какви телефони продават българите
С времето и работата Михаил разбира, че част от потребителите ежедневно се опитват да му продадат телефони, които се водят в т.нар. „черни списъци“, тоест крадени, заключени, закупени на изплащане без да се продължат, с инсталирани приложения за откриване на устройствата, които не са били изтрити и др.
„Тези устройства са 30% от всички, които се продават и когато потребителят купува електроника от друг краен потребител, който няма нашата експертиза да го провери, реално играе абсолютен хазарт, защото шансът устройството да е в „черните списъци“ или да е реплика е 1 към 3.
Какви са начините за разпознаване на такива устройства, можете да видите във ВИДЕОТО!
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините