1 USD
1.79995 BGN
Петрол
Bitcoin
$65,869.4

Еврозоната, Гърция – рискове за българската икономика

Финанси

Ще удържи ли България на натиска?

Дясноцентристкото правителство на България успява до този момент да премине през европейската дългова криза с по-малко поражения благодарение на строга фискална политика и сериозни резерви, но страната остава изложена на случващото се в съседна Гърция, коментира Ройтерс.

В анализ за политическите рискове в България агенцията отбелязва, че подкрепата за управляващата партия ГЕРБ на премиера Бойко Борисов остава силна, въпреки бюджетните съкращения и непопулярните реформи. България е най-бедният член на ЕС, но и една от най-слабо задлъжнелите държави в съюза. Според Ройтерс София води разумна фискална политика, включително чрез замразяване на заплатите в обществения сектор и пенсиите за три години, за да отслаби натиска над вързаната си за еврото валута.

Отслабващият ръст в еврозоната и влиянието на Гърция

Износът изкара България от рецесията през 2010 г., но намаля заради понижилия се ръст на основния й пазар – еврозоната. Европейската комисия и МВФ очакват българската икономика да отчете 0,5 – 0,8% растеж през тази година, за разлика от финансовото министерство, което прогнозира 1,4% и настоява, че може да постигне заложения бюджетен дефицит от 1,3% от БВП.

Най-сериозен риск за България идва от южната й съседка – около 7% от износа отива за Гърция, а гръцките банки контролират една четвърт от българския банков сектор. Заради това, че е изложена на случващото се в Гърция, България търпи все по-голям натиск на финансовите пазари, което оскъпява гарантирането на държавния й дълг. Ключова е продажбата на петгодишни еврооблигации за 950 млн. евро в края на юни. Фискалните резерви на страната намаляха от 8 млрд. на 4,5 млрд. лева и това е най-добрата възможност да бъдат изплатени еврооблигациите с падеж през януари 2013 г. на стойност 818 млн. евро.

Дългът възлиза само на 15,3% от БВП, но България трябва да продължи да съкращава бюджетния дефицит и да попълва резервите си, ако иска да запази връзката на лева с еврото и да убеди пазарите, че може да се справи с рисковете, произтичащи от ситуацията в Гърция.

МВФ призова България да запази фискалния си резерв, вместо да го понижи, като позволи средствата от Сребърния фонд да бъдат инвестирани в държавни облигации – това може да доведе до понижаване на кредитния рейтинг на страната.

Неизвестните:

Ще принуди ли мудната икономика Борисов да предложи по-популистки мерки, като повишаване на заплатите в обществения сектор и пенсиите или понижение на ДДС, за да спаси рейтинга си?

Ще поиска ли нови вотове на недоверие опозицията в лицето на социалистите преди изборите следващата година?

Ще стане ли по-скъпо за България да взема пари назаем при евентуално политическо напрежение, което може да вдигне цената на българския дълг?

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии