Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Привличането на пари не трябва да е основната ви цел
Една от основните теми при стартъпите е откъде и колко пари да привлека за бизнеса, който създавам. Това на практика е ключовият въпрос за един основател и дори се приема като индикация дали един стартиращ бизнес има потенциал за успех.
Като човек, който е имал два стартъпа, привличал е финансиране, и е написал две книги по темата, мога да споделя, че това всъщност е една от най-големите заблуди. Привличането на пари не трябва да е основната ви цел!
На първо място трябва да се запитате дали ви трябват изобщо пари, или може да продължите своята дейност и без тях.
Как може да стане това? Естествено като „бутстрапвате“ своя стартъп или казано по друг начин - като се финансирате от своите клиенти. Много хора ще се замислят не е ли това нормалният път. Да, така е било преди и се надявам да бъде при всеки един бизнес, но при стартъпите нещата не стоят точно така.
По-опитните предприемачи, които са стартирали бизнеса си без акселератори и фондове, недоумяват как са се променили практиките. Те са се водили от принципа – ако нямат клиенти, бизнесът умира.
Какви са ползите от това да си „бутстрапвате“ бизнеса а не да разчитате на фондове?
Първо, можете да се фокусирате върху своите клиенти, защото сте изцяло зависими от тях. Без тяхното одобрение (приходи) вие няма как да съществувате. В противен случай основателят трябва да играе играта на инвеститорите (пич дек, отчетност и.т.н.), което го отклонява от основния му фокус.
Освен това, когато не разполагате с пари в наличност, това ще ви накара да бъдете по-ефективни в разходите и да преценявате заслужава ли си да инвестирате пари в нещо, което не носи добавена стойност за вашите клиенти, респективно вашите приходи, а само подхранва егото ви, например.
Естествено, че има сектори, в които без инвестиции от бизнес ангели и фондове трудно можете да развиете успешен стартъп.
Както споменах, аз самият съм привличал финансиране и при двата ми проекта. Но след целия натрупан опит съм се научил да анализирам в детайли кога и дали да взема външно финансиране. Дали трябваше да разчитам на това да доставям полза на своите клиенти и те да ме финансират като всеки един нормален бизнес?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови