Защо на Гергьовден се яде агне?

Какво трябва да има на трапезата на празника

Гергьовден е един от най-големите християнски празници у нас. Празникът е свързан със събуждането на природата, с аромата на цветята, тревите и билките. Чества се в деня на християнския светец Георги, който в народните представи е покровител на нивите и стадата.

Според овцевъдите и за Гергьовден агнешкото у нас ще е предимно внос от Северна Македония и Гърция. За Великден и Гергьовден тази година ядем около 400-500 хиляди агнета. 

На този ден обикновено се яде агнешко месо, но защо се консумира точно такова месо?

Агнешкото месо на този ден, не се яде самоцелно. Преди всичко коленето на агнето е вид жертвоприношение към светеца. Старите обичаи гласят, че за жертва се избира обикновено първото родено мъжко агне – женските агнета се пазят, за да дават мляко и да раждат.

Снимка: Ладислав Цветков

По традиция агнето се води до източната стена на къщата, където бива осветено от свещеник. След като бъде заколено, с кръв се се амазват бузите на децата, за да са здрави.

Какво трябва да има на трапезата?

Гергьовден повелява на масата да присъстват всички членове на семейството. Разчупва се обреден хляб и всеки трябва да изпие по чаша прясно мляко. 

Сиренето и изварата също са добра идея. Най-добре е, ако са домашни. Ако държите да следвате всички препоръки, ще ви се наложи да си осигурите и агнешка дроб сърма, варено жито, баница и вино. Традицията повелява да не се дават назаем млечни продукти.

За предястия и гарнитури се използвали супа от коприва, зелник, марули, зелен лук и зелен чесън.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст