1 USD
1.82481 BGN
Петрол
Bitcoin
$57,310.7

Разходи за Коледа и Нова година: Как да планираме бюджета, за да не останем без пари (ВИДЕО)

Разходи за Коледа и Нова година: Как да планираме бюджета, за да не останем без пари (ВИДЕО)

Подаръците са най-сериозното перо от празничния ни бюджет - някои спестяват, други пък си правят списъци

Декември е! Еуфорията, емоциите и празничното настроение започват да ни владеят, но началото на месеца е подходящ момент да помислим как да изживеем незабравимо коледно-новогодишните дни, без да се притесняваме за финансите си в началото на 2024-та.

Снимка: iStock

Декември е времето, в което радваме семейството, близките и приятелите си с подаръци, а също и със споделени емоции. Наближават дните, в които ще пазаруваме трескаво, ще посрещаме гости, ще готвим, ще печем коледни сладки, сладкиши, а също и ще украсяваме, за да си създаваме настроение.

Някои от нас ще бъдат сгушени на топло вкъщи и ще се радват на гости, но други вече чакат с нетърпение времето, в което ще пътуват до нови дестинации. Ето защо не виждаме нищо лошо в идеята да планираме коледно-новогодишен бюджет, да се погрижим за разходите и да празнуваме спокойно.

 

Да подходим разумно към финансите си не значи, че няма да се насладим истински на декемврийските дни. Значи да си направим сметките така, че да не се изненадаме от наличността в картата през януари. Добре е да започнем с организирането на най-големите пера от бюджета или да се замислим за какво бихме похарчили най-много, колко можем да заделим и кои са оптималните варианти за разходите ни.

Подаръците за Коледа са традиция, която няма как да пропуснем. Някои дори спестяват средства, за да бъдат подготвени, други подхождат по следния начин – правят подробен списък с хората, на които ще правят изненади и си отбелязват ориентировъчни цени на желаните подаръци.

Съветът ни е да се придържате към този списък, да проверявате идеите в различни сайтове, да следите за намаления или алтернативи, които биха били подходящи за вас.

Ако имате деца пък и знаете, че коледният списък се попълва периодично, със сигурност трябва да заделите нещо настрани, за да изпълните желанията им.

Другото сериозно перо в бюджета за Коледа и Нова година включва празничните трапези. Ето че отново можете да подходите със списък, който да включва храни и напитки.

Наше проучване показва, че едно българско семейство трябва да задели между 130 и 150 лв. за основни хранителни продукти, необходими за подготовката за трапезата на Бъдни вечер и Коледа. Ако чакате гости и на 31 декември, подгответе двойна сума, за да посрещнете спокойно 2024-та.

Да не забравяме и за хората, които ще пътуват у нас или в чужбина и които вече са направили резервации. Оказва се, че в България 4-членно семейство може да почива за уикенд в ски курорт, например, и с новогодишен куверт, за приблизително 1000 лв.

Разходите могат да нараснат съвсем, ако към пътуването добавим и нови дрехи или аксесоари, като съветът ни към вас е да преоткриете красотата на рокли или костюми, които сте обличали само няколко пъти или пък са с етикети в гардероба.

Колкото до украсата, за която писахме в началото – не се лишавайте от традицията да купите нова играчка за коледната елха. Тук нека да ви води емоцията.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии