Рада Бонева: Носим средно една дреха по 7 пъти и я хвърляме, имаме огромен проблем с консуматорството
Гост: Екоактивистката Рада Бонева
Срещаме се с вицепрезидента по софтуерната разработка Иван Петров (ЧАСТ 1)
За срещата ни с Paysafe отиваме в офиса им на Цариградско шосе в сградата Capital Fort, която се превърна в емблематично място не само за влизащите в столицата, заради внушителната модерна архитектура, но и заради избора на някои от най-големите IT компании в България да направят технологичните си хъбове там.
Вече ни чака вицепрезидентът по софтуерната разработка Иван Петров, който почти не отделя поглед от работата си, докато се подготвяме за интервюто. И това не е случайно. През последните години повече от половината от разработчици на компанията оперират в България и създаването на продуктите на компанията се случва именно под неговия поглед.
В Paysafe в България работят общо около 1400 служители, което прави компанията и една от най-големите в нашата финтех индустрия. Екипът, ситуиран тук, е основен двигател за развитието на глобалния бизнес в областта на онлайн разплащанията. Той разработва дигитални продукти за разплащания и парични трансфери, обслужва клиенти и търговци по цял свят и извършва операции в направления като IT обслужване и инфраструктура, управление на риска и превенция на измами.
„Компанията стартира през вече далечната 2002 г., като нейното създаване следва развитието на индустрията още от дотком бума“, казва Иван Петров.
По това време инфраструктурата за разплащания в онлайн гейминг продуктите все още не е добре развита, а самата форма на продукта като дигитален портфейл, където хората могат да съхраняват някаква стойност, създава добра предпоставка потребителите да местят средства от един гейминг продукт в друг такъв. По това време компанията се оказва изключителен иноватор, понеже няма алтернатива на този продукт на световния пазар.
“България никога не е била разглеждана като единствен пазар за компанията. Paysafe се цели в европейски пазар и този на Северна Америка, като скоро стъпва и в Латинска Америка", допълва Петров.
Продуктите на компанията, ориентирани към крайния потребител са основно дигитален портфейл и кеш то диджитал продуктите наречени Paysafecard и Paysafecash, които могат да се инсталират от Apple App Store и Google Play Store.
Приложенията следва същата градация на технологии, както се развива и цялата индустрия. В началото приложенията са изглеждали доста по-простичко, разработени за браузър на десктоп. С развитието на мобилните технологии, таблетите и смартфоните продуктите се трансформират до възможност за работа в мобилни браузъри и приложения.
Компанията признава, че пазарът на труда в IT сферата е труден, но казва, че успява да привлече някои от добрите инженери на пазара на труда и няколко поредни години печели различни награди за най-добър работодател.
„Наше предимство е, че създаваме продукти, към които чувстваме собственост и ангажираност и буквално ги предоставяме на потребители от целия свят и това е доста вълнуващо. Освен това целият цикъл от дефинирането, бизнес възможностите, разработване, тестване и деплоимънт в реална среда и поддръжка се случва на място в България е много привлекателно, защото ти дава поглед върху целия цикъл на създаване“, допълва той.
Броят на дигиталните портфейли в България се е повишил с 24% само през последната година. За сравнение в по-развитите икономики като тези на Германия и Австрия увеличението е изключително близко до нашето и стига 29%.
Не пропскайте втора част, където ще ви покажем как работи дигиталният портфейл на компанията:
Гост: Екоактивистката Рада Бонева
Изявлението идва ден, след като дългогодишният президент Башар ал Асад беше свален от власт
Коя е най-добрата железопътна компания в Европа?