1 USD
1.82822 BGN
Петрол
Bitcoin
$63,818.0

Защо всички са обсебени от чатбота ChatGPT?

Защо всички са обсебени от чатбота ChatGPT?

GPT-4. Алгоритъмът, който обещава да промени всичко...

Авторът е журналист и програмист, създател на сайта „Дигитални истории“. Събирайки технологичния и хуманитарния поглед, той представя онези направления, които променят живота ни, разказва истории, които имат силата да замислят. Носител на наградата в категория „Технологии“ от конкурса WebReport за 2019, 2021 и 2022 г.

OpenAI е компанията, която през последните години без никакво съмнение промени отношението ни към изкуствения интелект и проправи пътя на толкова много негови перспективни направления. 

ChatGPT, създадената от компанията платформа, чрез която можем да си „говорим“ с изкуствения интелект, през последния месец се превърна в сензация. Достатъчно е да погледнем следната статистика: ако Netflix стига до 1 милион потребители 3,5 години след старта на проекта, Facebook – за 10 месеца, Instagram – за 2,5 месеца, то ChatGPT се нуждае от… пет дни!

 

Красив ум

Да, оказа се изключително интересно да се разговаря с изкуствения интелект. Стана ясно, че той е способен да показва изключителни успехи… и да се проваля на елементарни задачи. И все пак, интересът е показателен за това, че става дума за сериозен пробив, който тепърва ще трябва да оценяваме.

Всъщност, големият пробив си има друго име, съдържащо се в това на чатбота. GPT-3 е платформата, създадена от OpenAI, на която се крепи това начинание, а е използвана и от редица други нашумели през последните месеци приложения на изкуствения интелект. GPT-3 направи възможни пилотните проекти за генериране на изображения по описание, тeзи за създаване на текст, за редакция, за превод. 

 

GTP-3 е алгоритъмът, който донесе при нас чудесата. А историята на „родителите“ му от OpenAI е повече от любопитна. Проектът се ражда през 2015-а като организация с нестопанска цел, която разработва проекти в областта на изкуствения интелект в полза на човечеството. След инвеститорите в началото личаха сериозни имена, като своеобразно нейно лице стана Илон Мъск, който по-късно се оттегли, за да се концентрира върху други дела. 

 

Постепенно организацията се превърна същевременно и в стартъп, който може да се окаже дори най-успешният в историята – днес той набира инвеститори при пазарна оценка от $29 милиарда. Начинанието вече има комерсиален елемент, но в същото време и продължава да развива основните си технологии с идеята за обща достъпност под управлението на прелюбопитния си създател Сам Алтман.

 

1, 2, 3, 4

И така, GPT-3 донесе толкова впечатляващи възможности, че логичният следващ въпрос гласи: какво предстои?

Съкращението идва от „генеративен предварително обучен трансформатор“, Generative Pretrained Transformer. Всяка от версиите не е един модел, а група от такива, които имат различно предназначение.

3-ата версия беше представена в края на 2020-а и малко по малко даде шанс да изследователи от различни посоки да използват възможностите ѝ. Да, за това така и не се говори много, главно защото конкуренцията е ожесточена. Напредъкът в тази област е оспорван, научните екипи и фирмите в рамките на седмици се изпреварват с постиженията си.

Все пак, по всичко личи, не след дълго ще се появи и следващата голяма стъпка на OpenAI, а, може би, и на технологиите като цяло. GPT-4 се очаква да бъде представен в рамките на месеци, макар и за момента да не е обявена официална дата. Дали от него можем да получим дори много повече? С какво се различава от предшественика си? 

 

AI на хоризонта

Всички в тази област са наострили уши, докато, за съжаление, конкретните новини за уменията на бъдещия алгоритъм все още остават неясни.

Например що се отнася до броя на параметрите, с които ще бъде обучен. Това е един от най-сериозните показатели, който расте непрестанно с всяко поколение алгоритми – единиците информация, на базата на която алгоритъмът се учи да търси своите закономерности по различни задачи.

В случая сигналите са доста противоречиви. В началото се говореше за брой на параметрите от порядъка на десетки трилиони, после трилион… все впечатляващи показатели, които драстично изпреварват днешните измерения. Докато накрая се оказа, че е по-вероятно да става дума за дори по-малко входни данни, отколкото тези, с които беше обучен предшественикът му.

GPT-1 дойде през 2018-а, година по-късно пристигна и наследникът му, който беше обучен на 1,5 милиарда параметъра. Прословутият вариант 3 беше представен през 2020-а със своите 175 милиарда единици информация. Така четвъртата версия се бави от ритъма на пускане на останалите, а ето че учудва и по другия водещ показател…

Новината, че GPT-3 ще бъде обучен на по-малко параметри дойде от думите на изпълнителния директор на OpenAI Сам Алтман, който, за съжаление, рядко дава интервюта. Той каза още, че макар базата, с която бъдещият алгоритъм ще бъде „захранен“, да е по-скромна, той ще е значително по-сложен от своя предшественик. Обучението му ще изисква значително по-голяма изчислителна мощ, но той ще се справя с много повече поставени задачи.

Какво ли се задава наистина?

Още за GPT-4, за конкретните възможности, които той обещава да донесе четете в сайта „Дигитални истории“: karamanev.me

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии