Студентка, електротехник, пенсионерка: Страхуват ли се българите от метавселената (ВИДЕО)

Европейската комисия решава да свика граждански панел, за да формулира препоръки за развитието на виртуални светове

Студентка, електротехник и пенсионерка… Сигурно рядко ще срещнете тази комбинация от хора на някое събитие, но всъщност те са част от българите, които представят мнението на обществото по отношение на развитието и регулациите по темата „Виртуалните светове" в Европейската комисия. Те са избрани на абсолютно случаен принцип и в продължение на 3 уикенда пропътуват пътя от София и Първомай до Брюксел, за да работят по темата заедно с други европейци.

Снимка: Полина Пенчева

През последните няколко години и особено след пандемията от COVID-19, множество публични и частни участници инвестираха масово в създаването на така наречените „разширени реалности, виртуални светове и метавселени", ускорявайки драстичната промяна в начина, по който работим и преобръщайки схващането как трябва да изглеждат работните ни пространства. 

Снимка: Полина Пенчева

Затова Европейската комисия решава да свика граждански панел, за да формулира препоръки за развитието на виртуални светове.

Това е вторият от ново поколение граждански панели, в които участват представители на всяка от 27-те държава членки на ЕС. 150-те граждани на страните са представителна извадка на населението от близо 500 млн. души в ЕС.

Снимка: Полина Пенчева

Ще попитате защо обикновени граждани дават идея на комисията, а не експертите? Отговорът е много прост. Нали всеки един от нас е евентуален ползвател на виртуалните реалности. Смятате ли че всички са достатъчно компетентни по въпроса?

Няма как такава трансформация да се случи изведнъж. Създаването на виртуалните светове ще отнеме много години, за да се развият до висококачествена, реалистична цифрова среда и все още няма ясна картина в какво биха могли и трябва да превърнат метавселените.

23-те препоръки, които гражданите подготвиха през трите уикенда в Брюксел ще бъдат включени в доклад, който ще бъде разгледан от комисарите през юни.

Снимка: iStock
Някои от най-интересните включваха:

  • Сертифициране на различните виртуални светове създаване на отделен орган за регулиране на виртуалните светове в Европа;
  • Сертификация на метавселените по подобие на сертифицирането на технологиите с А,B,C;
  • Екологичен подход при използването на енергия и връщане на устройствата обратно в кръговата икономика;
  • Да се включи в учебните програми на държавите членки изучаване на начините за боравене с виртуална реалност и опасностите;
  • Компаниите-разработчици да предоставят данни на всеки потребител какви лични данни му събират и дали има разрешение те да бъдат предоставени на трети лица.
  • Създаване на полиция, която отговаря за виртуалната реалност. 
Снимка: Полина Пенчева

Препоръките ще бъдат предоставени за обсъждане в Европейската комисия и ще бъдат включени в доклад през юни. 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст