Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
По всичко личи, че технологиите и през предстоящата 2024 г. ще бъдат неизменно свързани с изкуствения интелект, който ще навлиза във все повече сфери от живота на хората
През изминаващата 2023 г. технологичният свят беше завладян от множество нови продукти, събития, иновации.
Безспорно това, което беляза технологиите през тази година и дава насока на тяхното развитие през следващата, е възходът на изкуствения интелект и неговите приложения.
В този обзор ще се спрем на някои от най-значимите събития в технологичния свят през годината.
Последният модел на емблематичния смартфон на Apple беше представен традиционно през септември. Най-новият телефон iPhone е първият от 2012 г. насам, който разполага с алтернативен порт за зареждане.
„Индустрията на смартфоните в САЩ е трудна в момента“, каза главният изпълнителен директор Тим Кук пред Стив Ковач от CNBС.
Предходното поколение iPhone 14 беше тежко засегнат от производствени проблеми, свързани с COVID-19, в заводите на Foxconn в Китай, което забави празничните продажби през 2022 г. Тогава Apple започна да работи за разнообразяване на своята верига за доставки в Югоизточна Азия.
През тази година технологичният гигант Apple представи и Vision Pro - скъп чифт очила, с които компанията обеща да отключи нова вселена от вълшебни нови приложения за виртуална и добавена реалност.
Очилата ще бъдат на начална цена 3499 долара, и ще бъдат налични в началото на 2024 г. в САЩ (с други страни по-късно през годината). Apple обяви, че разработва очилата от години, но официално за първи път ги представи по време на годишната Световна конференция на разработчиците в централата си в Купертино, Калифорния.
Технологичните компании се стремят да подобрят потребителското изживяване и залагат на иновативни решения, особено в сегмента на смартфоните. Motorola представи телефон, който може да се увива около китката.
Докато сгъваемите екрани бавно се превръщат в мейнстрийм, Motorola работи върху по-усъвършенстван концептуален дисплей за смартфон, който може да се увие около китката ви.
Когато е поставен хоризонтално, 6,9-инчовият екран може да се използва като стандартен смартфон с Android. Устройството има full-HD+ pOLED екран и може да се огъне назад и да се увие около китката като смарт часовник.
Humane, петгодишен стартъп за изкуствен интелект, основан от бившия служител на Apple дизайнерите Имран Чаудри и Бетани Бонджорно, обяви първия си продукт - значка за 699 долара, която се носи на ревера, пише CNBC.
Значката има и лазерен дисплей, който превръща дланта ви в мини екран, на който може да се показва часът, датата или какво има наблизо. С нея могат да се извършват обаждания, да се изпращат текстови съобщения, да търси информация чрез гласови команди.
През 2023 г. Съветът на ЕС съобщи, че е одобрил окончателно новите правила за общото зарядно устройство. Предвижда се през 2024 г. портът USB-C да стане задължителен за мобилни телефони, таблети и слушалки, продавани в ЕС.
Според новите изисквания електронните устройства трябва да бъдат зареждани не с различни, а с единно устройство и така да се намали изхвърлянето на електронни отпадъци. Новата мярка се отнася за мобилни телефони, таблети и четци, цифрови фотоапарати и конзоли за видеоигри, слушалки, безжични слушалки и преносими високоговорители, безжични мишки и клавиатури, преносими навигационни системи.
Иновации и представяне на нови продукти имаше и в сферата на автомобилостроенето.
Турция обяви дългоочакваното откриване на огромен производствен завод, който трябва да създаде първата местна марка автомобили в страната. Автомобилът ще се произвежда от консорциум от пет турски компании, наречен Automobile Initiative Group of Türkiye или Togg, в сътрудничество със Съюза на камарите и стоковите борси на Турция (TOBB).
Заводът е построен на площ от 1,2 млн. квадратни метра в квартал Гемлик в Бурса. Togg ще произвежда пет различни модела – SUV, седан, C-хечбек, B-SUV и B-MPV – до 2030 г. Масовото производство на SUV ще бъде последвано от седана.
Илон Мъск представи и пикапа Cybertruck, който бе пуснат на цена по-висока от първоначално обявената. Повече от 1 милион души бяха резервирали пикапа преди неговата поява.
Целта на Tesla е да произвежда 200 хил. бройки от своя електрически пикап Cybertruck годишно. А Мъск изненадващо обяви, че планира пикапът да може да се използва и като лодка.
BMW представи брониран електрически автомобил, който може да издържи на стрелба и атаки с гранати. BMW i7 Protection е първият в света защитен седан с изцяло електрическа система за задвижване.
Бронираният EV е оборудван със защитно стъкло и каросерия, които могат да издържат на стрелба, и подсилено шаси и защитна обвивка, която може да предпази пътниците от експлозиви. Вариантите Protection се произвеждат в специализирания завод на BMW Group в Динголфинг в сложен индивидуален процес, за да се гарантира тяхната защита.
Едни от най-големите технологични събития през годината бяха свързани с възхода и развитието на изкуствения интелект. Редица компании го внедриха в работата си на ежедневна база, а ЕС дори предприе стъпки към регулацията на неговото използване.
Google също представи своя „най-голям и най-способен“ модел на изкуствен интелект – Gemini.
Gemini може да направи екранна снимка на графика и да анализира стотици страници от изследвания и след това да актуализира графиката. Gemini може да се използва и за създаване на съдържание, ако дадена компания иска да създаде маркетингови кампании или съдържание за блогове, както и за приложения за продуктивност, които може да искат да обобщават срещи или да генерират код за разработчици.
По всичко личи, че технологиите и през предстоящата 2024 г. ще бъдат неизменно свързани с изкуствения интелект, който ще навлиза във все повече сфери от живота на хората.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови