1 USD
1.81684 BGN
Петрол
Bitcoin
$67,746.4

Защо най-богатите на природни ресурси африкански държави са най-бедни?

Защо най-богатите на природни ресурси африкански държави са най-бедни?

Военното правителство на Нигер прекрати разрешението за френска компания да управлява една от най-големите уранови мини в света

 

Природните ресурси в Нигерия, Нигер и Демократична република Конго могат да се превърнат в ключов фактор за просперитета на тези страни, ако се експлоатират и управляват ефективно.

Тези три страни на практика представляват двете различни лица на африканското развитие. Нигерия е втората най-развита страна в Африка, за разлика от Нигер и Демократична република Конго, които заради наличието на огромен обем от природни богатства биха могли да бъдат едни от най-богатите страни в света, но всъщност са най-бедните.

Вътршени фактори

Според експерти, цитирани от „Денар“, колкото и развита да е една икономика, ако няма целенасочени усилия за по-добро разпределение – на достъп до услуги, работа, образование и квалификация, то големи сегменти от нейната територия остават изключени от националното икономическо развитие. Такъв е случаят с Нигерия, където има крайна бедност във всички части.

Военното правителство на Нигер пък прекрати разрешението за френската компания Orano да управлява една от най-големите уранови мини в света.

Военната хунта, която завзе властта в Нигер, изтласква постепенно бившата колониална сила Франция от региона, и както в съседните Мали и Буркина Фасо, укрепва отношенията си с Русия, пише BBC.

Мината "Имурарен", разположена в северната част на страната, е една от най-големите в света с резерви от около 200 000 тона. Добивът там трябваше да започне през 2015 г., но производството беше спряно заради свива на цените на урана след аварията на АЕЦ "Фукушима" през 2011 г.

Външни фактори

Общото между страните в Африка в момента, включително Нигерия, Нигер и Демократична република Конго, е, че те са зависими и от външни фактори като например каква посока ще поемат Европейският съюз и европейските институции, когато се формират и избират ръководни органи относно политиките си.

„Задълбочаващата се търговска война между САЩ и Китай също е важен фактор. Всичко това рефлектира върху начина, по който се управляват тези африкански държави, но не в посока повече или по-малко прозрачност, а на кого предоставят ресурси, така че в този момент на дълбока промяна, какъвто е за Африка 2024 година, е по-лесно се появява”, коментира експерт по международно политическо развитие. И добави, че Нигерия е страна, която преживява всички сътресения и може да бъде използвана не само като пример, но и като източник с икономическите си познания за нуждите на африканския континент.

Снимка: Getty Images

Нигер е седмата най-бедна страна, въпреки че сред основните износители на уранова руда, редки метали и минерали "всичко, което може да обогати тази страна".

Експертите дават пример с Южен Судан, най-младият член на ООН - от 2011 г., който в момента не може да достигне БВП над 500 долара на човек, което е катастрофално малко.

Последни публикации

Корпоративни истории

„УниКредит за ЦИЕ“ предлага решения за финансиране на стойност над 2,6 млрд. евро за микро и малки предприятия в региона

В България УниКредит Булбанк има готовност да финансира малкия бизнес при преференциални условия с 655 млн. евро до края на годината

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии