Южна Африка иска да включи месо от зебра в международните менюта

Свят

3 000 тона месо от зебри, крокодили и щрауси са изпратени до Обединените арабски емирства, Китай и Европейския съюз през 2019 г.

 

Южна Африка публикува стратегически документ, с който заявява, че иска да използва потенциала на огромната индустрия за диви животни в страната за износ на повече месо от зебри, крокодили и друго месо, както и да увеличи местната консумация на животни, казва Bloomberg.

Законът има за цел да формализира индустрията в страна, където 80% от дивите животни са на частна земя и се считат за собственост на собствениците на земята.

Досега малко дивечово месо е било продадено официално, като само 3000 тона месо от зебри, крокодили и щрауси са изпратени до Обединените арабски емирства, Китай и Европейския съюз през 2019 г., се казва в изявление на Министерството на горите, рибарството и околната среда. Месото е сравнително по-сухо в сравнение с говеждото и агнешкото.

Стратегията, ако бъде приложена правилно, може да създаде 202 000 работни места до 2030 г., каза департаментът, докато излагаше план за насърчаване на консумацията на месо, повечето от което се произвежда във ферми, където живеят 16 милиона диви животни. През 2016 г. почти 180 000 от тях са били убити и е могло да бъдат продадени за консумация, каза отделът.

Елементите на стратегията, която беше одобрена от кабинета, включват почти удвояване на количеството произведено дивечово месо до повече от 100 000 тона годишно до 2030 г. и гарантиране, че 85% е годно за консумация от човека, спрямо 10% в момента.

Антилопите, които биха могли да бъдат насочени за производство на месо, включват куду, блесбок, спрингбокс, гемсбок, еланд, антилопа гну и импала, каза отделът.

Докато Южна Африка е произвела повече от два пъти повече дивечово месо от Нова Зеландия, която ловува елени, тя е изнесла едва 12 млн. долара през 2020 г. в сравнение с 122 млн. долара на Нова Зеландия.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст