1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$62,986.0

Шведската полиция: Има доказателство за детонации на "Северен поток"

Шведската полиция: Има доказателство за детонации на "Северен поток"
 

Шведските и датските власти разследват четири изтичания

Разследване на местопрестъплението на газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" откри доказателства за детонации, засилвайки подозренията за "груб саботаж", съобщи шведската служба за сигурност, цитирана от Reuters.

Снимка: Reuters

Шведските и датските власти разследват четири изтичания, след като тръбопроводите, които свързват Русия и Германия през Балтийско море, бяха повредени в началото на миналата седмица.

Европа, която разчиташе на Русия за доставки на около 40% от своя газ, е изправена пред енергийна криза след началото на войната в Украйна, която прекъсна доставките на гориво.

„След приключване на разследването на местопрестъплението шведската служба за сигурност може да заключи, че е имало детонации при Северен поток 1 и 2 в шведската икономическа зона“, се казва в съобщението.

Службата за сигурност добави, че има големи щети по газопроводите и е взела някои материали от мястото, които ще бъдат анализирани. Доказателствата "засилиха подозренията за груб саботаж", добави той.

Разследването на местопрестъплението, извършено от шведската брегова охрана и флота, е трябвало да включва безпилотни превозни средства, каза говорителят на шведския флот Джими Адамсон.

„Тръбите са на дълбочина 70-80 метра и за достигане на тези дълбочини се използват безпилотни подводни апарати“, добави той.

Русия каза, че е била информирана по дипломатически канали, и че не може да се присъедини към разследването.

„Засега няма планове да искаме руската страна да се присъедини към разследванията“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери, добавяйки, че Москва е отговорила, че не е възможно да се проведе обективно разследване без нейно участие.

Снимка: Reuters

Операторите на тръбопроводите, собственост на Русия, и европейски партньори заявиха тази седмица, че не са успели да инспектират повредените участъци, тъй като датските и шведските власти са отцепили района в понеделник.

Шведската прокуратура заяви в четвъртък, че районът, където се изхвърляше газ в морето почти седмица, вече не е отцепен.

Не беше възможно да позволим на други да участват в шведско криминално разследване, каза министърът на правосъдието на Швеция в отговор на Кремъл.

Мария Захарова, говорител на руското външно министерство, каза, че Москва ще настоява за "всеобхватно и открито разследване", което включва руски служители и "Газпром".

„Да не позволим на собственика (на тръбопроводите) да стане свидетел на разследването, означава, че има какво да се крие“, каза Захарова.

Шведското правителство не е получило заявление от "Газпром" или "Северен поток", че искат сами да разследват щетите, каза говорител на министъра на предприятията.

Как се отразява това на Европа?

Докато европейските страни се опитват да уверят потребителите, че ще имат достатъчно енергия с наближаването на студените месеци, главният изпълнителен директор на енергийната група Eni каза, че газохранилището на Италия ще бъде почти пълно преди зимата.

Въпреки това ситуацията с доставките е напрегната и Италия трябва да бъде нащрек за несигурността, която може да възникне в случай на по-студена зима или неочаквани проблеми с енергийната инфраструктура, каза изпълнителният директор на Eni Клаудио Дескалци.

Снимка: EPA

Миналата година Италия получи 40% от вноса на газ от Москва, а Eni беше най-големият вносител на руски газ в страната.

Ръководителят на германската Федерална мрежова агенция, която ще отговаря за разпределението на газа в случай на извънредни доставки, повтори предупреждението си преди седмица, че потреблението е твърде високо.

Снимка: Reuters

„Ще се борим да избегнем газова криза тази зима без поне 20% спестявания в частни домакинства, предприятия и промишленост“, каза Клаус Мюлер от Bundesnetzagentur.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии