Автомобилни гиганти обявиха сътрудничество за разработването на "умни" гуми
Финансовите подробности за новия проект не се разкриват
Какви са условията у нас спрямо другите държави
В Европа различни видове отпуск по майчинство подкрепят бременните и работещите майки. Въпреки това две директиви – Директивата за отпуска по майчинство от 1992 г. и Директивата за родителския отпуск от 2010 г. – гарантират правата на работещите майки.
В повечето държави, за да има право на отпуск по майчинство в Европа, работещата майка трябва да е работила определен брой часове или да е платила социалноосигурителни вноски.
Отпускът по майчинство е различен в страните-членки на ЕС, както и в Норвегия, Исландия и Швейцария, в зависимост от различни фактори като социални или икономически обстоятелства, които влияят на неговата продължителност и плащане, пише EuroDev.
Що се отнася до продължителността на отпуска по майчинство, той варира от минималната задължителна препоръка от 14 седмици в Германия и Швейцария до 20 седмици в Полша и Люксембург, заедно с щедрите 58 седмици в България.
Майчинството в България
В България родилката има право на 410 дни платен отпуск по майчинство, считано от 45 дни преди датата на раждане на детето. През този период служителката получава месечно възнаграждение в размер на 90% от обичайното й възнаграждение, изплащано от НЗОК.
Освен това работникът или служителят има право на месечно обезщетение от социалното осигуряване в размер на минималния месечен доход за времето между 410-дневния гратисен период и навършването на две години на детето.
Бащите имат право на 15 дни задължителен отпуск по бащинство, платен в размер на 90% от нормалната заплата. Бащите имат право на това, ако имат най-малко една година трудов стаж.
Когато детето навърши шест месеца, остатъкът от отпуска по майчинство в България може да бъде разпределен между майката и бащата с изричното съгласие на майката.
Отпуск по майчинство в Австрия
В Австрия бъдещите майки имат право на майчинство от 8 седмици преди термина на бебето до 8 седмици след раждането. Бременната жена трябва да вземе 16 седмици отпуск от работа в съответствие с австрийските разпоредби за защита на майчинството. С разрешение от лекар 16-седмичният отпуск по майчинство, известен също като Schutzfrist, може да бъде удължен.
Обезщетението за майчинство се основава на последните три плащания на нетната заплата на бъдещата майка и се предоставя ежемесечно. Докато самоосигуряващите се лица с ниски доходи получават фиксирана сума от 10,35 евро на ден, самостоятелно заетите изпълнители получават обезщетения за майчинство според доходите си. В Австрия, ако очаквате дете, вашият трудов договор може да предвижда, че вашият работодател не е длъжен да ви плаща, докато сте в Schutzfrist. Вашият застраховател обаче ще ви възстановява всяка седмица разходите за отпуск по майчинство.
Започвайки от деня след раждането на детето и продължавайки до края на отпуска по майчинство, бащите в Австрия имат право на един месец платен отпуск. Бащата трябва да е работил най-малко 182 дни, за да отговаря на изискванията за отпуск по бащинство и трябва да има планове да възобнови работата си.
Отпуск по майчинство в Белгия
Средната продължителност на отпуска по майчинство в Белгия е 15 седмици. Майката има право на допълнителни четири седмици отпуск в определени ситуации.
Отпускът преди раждане и отпускът след раждане са двете половини на отпуска по майчинство в Белгия. По отношение на първия, майката трябва да вземе поне 1 седмица преди прогнозираната дата на раждане, до максимум 6 седмици. Последното изисква необходимия 9-седмичен период, започващ от раждането на детето.
Финансовите подробности за новия проект не се разкриват
Германското правителство, което притежава 12% от Commerzbank
Ето с колко пункта Европейската централна банка понижи лихвените си проценти