ЕК: България е с исторически рекордна заетост
В доклада на ЕК се отделя специално внимание и на слабия прием на деца в ясли в страната
Как да създадем искри на щастието според експерт
"Усмихваш ли се всеки път, когато чуеш конкретна песен или грейваш ли, когато видиш определен стар приятел? И двете са това, което обичам да наричам искри на щастието. Имаме нужда от тях сега повече от всякога, за да процъфтяваме въпреки предизвикателствата, разсейването и огромните текущи събития. За съжаление, както писах в неотдавнашната си книга „Психически силният лидер“, има дни, когато тези моменти са трудни за достигане", казва Скот Мауц, популярен лектор и инструктор по LinkedIn Learning.
Необходима е умствена сила и дисциплина, за да възприемете перспективи и да направите избор, който може да ви помогне да донесете радост, особено когато негативните емоции и мисли ви завладяват.
Най-психически силните хора се облягат на тези пет мантри, които могат да осигурят малки изблици на устойчивост и да създадат искри на щастие.
„Не е важно това, което загубих, а това, което все още имам“
Във времена на бедствие е лесно да се съсредоточите върху това, което е изчезнало. Може би сте загубили време, пари или ресурси. Или сте загубили самоличността си, когато са ви съкратили. Или сте загубили приятел.
Не забравяйте, да се съсредоточите върху това, което все още имате, има огромно значение. Съзнателното практикуване на благодарност подобрява благосъстоянието, показват изследвания.
В ситуациите по-горе, например, може да сте благодарни за ценни прозрения, любимите хора, с които можете да прекарате повече време, и нова дестинация за пътуване, както и приятелство, което можете да продължите да култивирате.
„Няма такова нещо като перфектен път“
Когато оплаквате, че не всичко работи, както сте се надявали, можете да заседнете в отрицателен цикъл.
Истината е, че винаги ще има неочаквани обрати. По-лесно е да намерите радост, когато приемете несъвършения път и преодолявате препятствията по пътя.
Помислете за постижение или резултат, който ви е направил щастливи. Вероятно сте се сблъскали с някакви трудности, за да стигнете до там.
„Нека бъде“
Когато сте разочаровани и някой ви каже „просто го пуснете“, това може да ви разстрои още повече. Това също е лош съвет, тъй като вероятно няма да можете да пренебрегнете какво се е случило и как ви е накарало да се почувствате.
Можете, от друга страна, да си кажете: „Нека бъде“. Това означава да използвате форма на когнитивно приемане, което е по-сигурен път за излизане от низходяща спирала.
Не се опитвайте да прогоните неблагоприятно събитие от психиката си или да промените това, което чувствате за него. Нека седи там. Признайте и приемете, че вашите емоции са законни реакции и се съсредоточете върху това как ще продължите напред по продуктивен начин.
„Голяма картина, малка стъпка“
Когато се борим с неуспехи, можем да загубим перспектива. Малките предизвикателства може внезапно да изглеждат прекалено големи.
Казването на себе си „Голяма картина, малка стъпка“ прави две неща:
Напомня ви за крайната цел или за визията за живота, който искате да живеете и кой искате да бъдете. Когато разглеждате неуспех в контекста на голямата картина, той се свива.
Може да ви помогне да идентифицирате едно малко нещо, което можете да направите, за да се върнете по пътя на прогреса и позитивността. Това първо действие може да доведе до друга малка стъпка на надежда, която води до друга и т.н.
„Неволята създава вярвания, а не последствия“
Мислете за това като за вашата ABC фраза, вдъхновена от ABC модела в когнитивно-поведенческата терапия. Идеята е да си напомните, че нещастието не означава автоматично отрицателни резултати.
Крайният резултат от нещастието се определя от начина, по който реагирате на него и от убежденията, които създавате поради него.
Например, ще повярвате ли, че интервю за работа, което не е минало добре, е било непоправима катастрофа, която ясно показва, че сте провал? Или ще повярвате, че това е възможност за учене и препятствие, което ще преодолеете, както сте правили в други ситуации в миналото?
Запомнете: „Ще бъда щастлив, когато...“ е капан
Лесно е да се увлечете от мисълта, че щастието е дестинация, че ако можете да спечелите само малко повече пари или да постигнете нещо конкретно, тогава ще бъдете щастливи.
Може да си кажете: „Ще се радвам, когато най-накрая получа това повишение“ например или „Ако можех да се побера в тези стари дънки, щях да бъда много по-щастлив“. Междувременно оставяте радостта да се изплъзне незабелязано, докато държите главата си наведена.
Психически силните хора участват в това, което аз наричам „грайндфулнес“, практика в пресечната точка на благодарността и внимателността. Позволява ви да забележите и разпознаете своята благодарност за малките положителни неща, дори в трудни моменти.
Насърчава ви да черпите щастие от намирането и изпитването на радост в света около вас, точно сега, всеки ден.
*Съдържанието е информативно и не представлява консултация, препоръка или съвет за вземане на инвестиционно решение.
В доклада на ЕК се отделя специално внимание и на слабия прием на деца в ясли в страната
Каква е цената на билета в момента?
Отговорен ли е работодателят за инциденти на коледното парти?