
6 луксозни часовника, които не са Rolex
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Постижима ли е все още целта – България да въведе еврото от 1 януари 2024г. ?
По-малко то два месеца остават до поредните парламентарни избори у нас. 48-то НС се разпусна оставяйки на първо четене ключови закони, които са условие за членството на България в еврозоната. Същевременно банките и БНБ работят усилено по техническата подготовка на системите за плащания в евро.
Според икономиста Георги Ангелов, в момента шансовете на страната ни са 50 на 50. „Намалява вероятността да стане от 2024г. точно заради факторите, които изброихте - Народното събрание се разпусна скоропостижно, прие на първо четене необходимите зaконопроекти, но не и на второ четене.
Това би могло да се поправи от следващото народно събрание, но много се разтеглят сроковете във времето и е по–трудно да се случи пък и не знаем какво ще направи следващото народно събрание“, казва Ангелов.
Инфлация и избори
Освен необходимостта от парламента за гласуване на законови поправки, пречка по пътя към еврото може да е и инфлацията. „Трябва да я свалим по-отчетливо за да покрием критерия за инфлацията. Което все още не се е случило, стигнахме пика, но все още не е спаднала до нива, които да ни казват уверено, че можем да влезем 2024“, казва Георги Ангелов.
Въпрос на дипломация
В следващите няколко седмици служебното правителство ще трябва да обясни на страните от еврозоната и на ЕЦБ ситуацията, но също така, трябва да ги убеди да ни дадат още време. „Трябва да убеди държавите от еврозоната да не хлопват врата, а да изчакат да дойде следващото народно събрание, за да имаме шанс да приемем тези закони. Но тук наистина вече е въпрос на дипломация и да ни дадат малко повече време. Ако това не се случи, съответно риска, да не влезем 2024 се увеличава“, казва икономистът.
Без мнозинство и парламент няма да се получи?
Дори България да получи „зелена светлина“ за членство в еврозоната, отново ще бъде необходим работещ парламент. Трябва да се приемат много закони свързани с еврозоната. Много институции и функции ще се променят и това минава през съответната промяна в законодателството, през т.нар. закон за въвеждане на еврото.
„Т.е. без парламент няма да стане, трябва да го имаме предвид. Ако сме в постоянна политическа нестабилност няма как технически да станат тези неща, защото се изисква много работа и много подготовка и на институциите, на банките, на софтуери и на данъчната администрация. Т.е. без правителство и действащ парламент няма да стане“, казва Георги Ангелов и допълва, че трябва да се положат максимални усилия, зада не се загуби тази една година подготовка.
Затвори ли се прозорецът сега не е ясно кога ще се отвори пак
Затвори ли се прозорецът сега не е ясно кога ще се отвори пак. Георги Ангелов припомня, че Балтийските държави чакаха 6-7 години след като бяха отхвърлени. Според рейтинговата агенция „Мудис“, България все още може да изпълни целта си за приемане на еврото от 2024 г., но в основния сценарий за страната е заложено, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 година.
Ако искате луксозен часовник на достъпна цена, ето някои предложения
Как вулканите могат да станат източник на устойчиво строителство
Вече са създадени такива сайтове, насочени към потребители на криптовалути