"Мудис": Приемането на еврото в България може да бъде отложено за 2025 г.

Финанси

Международната рейтингова агенция потвърди дългосрочния рейтинг на страната със стабилна перспектива

Международната рейтингова агенция „Мудис“(Moody’s) потвърди дългосрочния рейтинг на България в чуждестранна и местна валута със стабилна перспектива, съобщиха от Министерството на финансите (МФ), цитирани от БТА. 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos
Според „Мудис“ България все още може да изпълни целта си за приемане на еврото от 2024 г., но в основния сценарий за страната е заложено, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 година. 

Очакванията на „Мудис“ са, че енергийната криза в Европа няма да отслаби съществено икономическата и фискалната позиция на страната, уточняват от МФ.

Анализаторите отбелязват, че служебното правителство се е оказало ефективно в укрепването на алтернативните маршрути за доставка на газ през Гърция и Турция, както и алтернативни доставки на природен газ, най-вече от Азербайджан.

Прогнозата на агенцията е за подкрепа за кредитния профил на България, произтичаща от перспективата за приемане на еврото, въпреки риска от забавяне.  

БВП

От "Мудис" очакват реалният растеж на Брутния вътрешен продукт да възлезе на 2,7 % през 2022 г., след което да се забави до 1,4 % през 2023 г. и посочват, че тези оценки са сред най-стабилните темпове на растеж в сравнение с останалите европейски страни през тази година.

Инфлация

От рейтинговата агенция смятат, че инфлацията в страната ще се понижи до 6,0 % в края на 2023 г. спрямо 14,3 % в края на 2022 година. 

В края на ноември миналата година и рейтинговата агенция „S&P Global Ratings“ потвърди дългосрочния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BBB/A-2'. България изпитва висока инфлация, което според „S&P Global Ratings“ може да представлява предизвикателство пред нейното членство в еврозоната от 2024 година, се казваше в доклада тогава.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст