1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

"Напуснах работа, за да направя ескейп стая": Защо играта води до пристрастяване? (ВИДЕО)

"Напуснах работа, за да направя ескейп стая": Защо играта води до пристрастяване? (ВИДЕО)

Светослав Цанев създава собствена компания, специализирана в създаването на стаите за игра

Обичате да решавате загадки, винаги виждате детайлите, имате приятели, с които се забавлявате добре, но заедно сте още по-добър отбор, или пък търсите адреналин, смях, спомени и начин да се откъснете от ежедневието поне за час, за да бъдете в друг свят…

Е, може би сте опитвали приключенията, които предлагат ескейп стаите. Има ли в България escape култура и как се създава такъв бизнес разказваме в поредицата „Корпоративни истории“.

Пред камерата ни застава Светослав Цанев, който посещава ескейп стая за първи път преди 10 години, а днес вече е основател на собствена компания, специализирана в създаването на стаи за игра. 

Първата такава у нас се появява преди десетилетие. Тогава братът на Светослав му предлага да отидат заедно и да се забавляват, но той отказва.

„Бях чел в интернет за тези стаи и му казах, че не проявявам интерес. Не успя да ме привлече, но след края на играта той ми се обади и каза задължително да се запиша за стаята“, разказва Светослав.

Решава да го послуша, въпреки съмненията, играе месец по-късно и излиза от стаята, разтърсен от преживяването.

Снимка: bTV Бизнес екип

„Беше уникално! Тогава разбрах, че ескейп стаята води до пристрастяване“, категоричен е Светослав.

Създават отбор и стават едни от първите у нас, които играят във всяка нова стая, а след шестата или седмата са били толкова запалени, че решават да си направят своя.

„С брат ми решихме да действаме смело, макар че започнахме като на шега с идеята стаята да бъде за приятели и познати, не за бизнес, но бързо осъзнахме, че това не е възможно“, казва Светослав.

За да се отдаде изцяло на начинанието обаче, той напуска работа. Реалността у нас е такава, че малка част от собствениците на ескейп стаи се занимават само с това – повечето работят на друго място или притежават някакъв бизнес.

Ескейп културата в България – чужденците се забавляват, българите се притесняват

В България има приблизително 100 ескейп стаи и няма такива, които са с изчерпани възможности. Това значи, че посетителите все още са малко. В други страни не е така – една стая работи няколко години само.

„Колкото повече хора играят, толкова по-бързо ще затворим стаята“, казва Светослав, който държи своето пространство със загадки вече седем години. То е посетено от около 5 хиляди отбора, а над 30% от хората, които избират стаята му, попадат в нея за първи път.

Снимка: bTV Бизнес екип

Българските ескейп стаи са авторски, не са купувани и всички, които идват да играят у нас, знаят, че сме на световно ниво. Имаме дори отбори, които участват в международни състезания.

„Невъзможно е да се изложите. Малко са загадките и почти не съществуват такива, които човек може да реши сам“, казва Светослав.

Изглежда, че опасението от това дали ще се представим добре в играта понякога е по-силно от емоциите, които ни носи преживяването. А ескейп стаята е начин да се откъснем от проблемите, от натовареното си ежедневие, от емоциите дори. Ескейп стаята е филм, в който играеш на живо.

Как се прави бизнес с ескейп стаи в България разказваме във втората част на поредицата „Корпоративни истории“.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии