Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Проучване установи, че само на 15% от тях присъстват изображения на жени
Проучване на шведската кредитна компания Advisa анализира 1006 текущи международни банкноти и установи, че само на 15% от тях присъстват изображения на жени. Оказва се, че националните валути са доста консервативни, а присъствието на нежния пол там е повече от епизодично.
Държави като Норвегия например се отказаха от банкнотите с лица и Норвежката централна банка пусна осмата си серия банкноти през 2016 г., в която изненадващо не присъстваха портрети на хора. Темата на тази серия банкноти е „Морето“. Дизайните на гърба са кубични шарки, които изобразяват брега и хоризонта. Кубичните и органичните модели следват скалата на Бофорт, която показва как скоростите на вятъра влияят на моделите на вълните.
Решението да включат морски обитатели в изображенията на парите си, донякъде „спасява“ норвежците да се включат в популярния казус за равнопоставеността в решенията на Световните банки да поставят лицата на жените на банкнотите си.
Факт е, че в монета на българските банкноти няма нито една жена!
Жените по света, които заслужиха ликове на банкнота?
Канада е първата страна, която използва изображение на кралица Елизабет II върху парите си. През 1935 г. Страната я отпечатва на банкнота от 20 долара — по това време бъдещият британски монарх е само 9-годишна принцеса, казват от Visual Capitalist.
Днес кралица Елизабет вече се появявала на различни банкноти в 19 различни страни. На Каймановите острови тя е на техните банкноти от 1 долар, 5 долара, 25 долара, 50 долара и 100 долара.
Няколко други кралици или кралски членове също са попаднали на различни банкноти – банкнотата от 50 лари на Грузия има изображение на кралица Тамар, която е била кралица на Грузия от 1184 г. до 1213 г., а албанската 100 леки включва кралица Теута, кралица от 3-ти век на илирийско племе.
Докато кралските особи (най-вече кралица Елизабет II) често се отпечатват на банкнотите по целия свят, жените без „синя кръв“ също са се появили на банкнотите в исторически аспект.
Писатели, певци, поети и художници са представени в редица различни валути. Например Швеция има Астрид Линдгрен, авторката на „Пипи Дългото чорапче“, на своите 20 крони. Освен нея Швеция има три други жени в банкнотите си: Биргит Нилсон, Джени Линд и Грета Гарбо, което прави банкнотата им равномерно разпределени между ликовете на мъже и жени – 50/ 50.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови