Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
В България няма много компании, които могат да се похвалят с подобна придобивка
„И след като минеш през стаята за кърмене, къде ще го оставиш това дете? В шкафа ли“, ме попита скоро една приятелка, относно идеята в офиса да има стая за кърмене.
В България няма много компании, които могат да се похвалят с подобна придобивка, но те са толкова малко, че се броят на пръстите на едната ми ръка.
„Това е нововъведение и не е масова практика, не знам дали ще накара жените да се върнат по-рано на работа, но със сигурност е удобство и тепърва ще влиза в много компании у нас. И все пак повечето новости тръгват от IT компаниите у нас“, ни казва Васил Гюров, търговски директор на компанията за човешки ресурси HRS.
България е една от страните с най-дълъг период на платено майчинство. Всяка майка у нас може да ползва отпуск по майчинство до 2-годишна възраст на детето, като през първата година получава 90% от предходното си трудово възнаграждение.
“Нашият Кодекс на труда регламентира облекчения за жените, които кърмят, според които те могат да ползват отпуск 2 часа дневно до 8-месечна възраст на бебето и 1 час дневно след това” допълва София Кандиларова, гл. експерт в Национален център по обществено здраве и анализи, член на Управителния съвет на Национална асоциация „Подкрепа за кърмене“.
Макар създаването на условия на работното място за подкрепа на майките на кърмачета да е нова практика у нас, това е нещо обичайно в много страни по света. То дава възможност на жените да се върнат на работа по-рано и да не се налага по-продължителна обратна адаптация след излизане за дълъг период от работната роля.
По думи на Кандиларова, гледната точка на консултантите по кърмене в този случай е положителна, защото много жени са изключително ценни служители и улеснения от такъв характер са в интерес и на двете страни – и на работодател, и на работещ, защото стимулират по-ранното връщане от отпуск по майчинство.
HR специалистът Мария Стоева от Manpower казва, че до тази практика, да се върнат преди края на първата година, прибягват основно жени, които са на средно и високо мениджърско ниво и не могат да оставят работата си за дълго време.
„Причината не е финансова, тези жени са много заети, а и обичат работата си“, казва експертът.
На практика тези стаи обичайно не предполагат бебето да е по цял ден в офиса, а дават възможност то да бъде водено и майката да го кърми няколко пъти на ден или в почивките просто да изцежда кърма, да стерилизира помпа и шишета и да съхранява изцеденото мляко в осигурения хладилник, за да може бебето да бъде хранено с кърма от полагащия за него грижи.
В някои семейства бащата има повече възможност да е около детето, майката е по-добре платена и семейното решение е тя да се върне на работа или просто партньорите избират да наемат детегледачка, но държат бебето им да бъде хранено с кърма в периода на раздяла.
“Личните ситуации са разнообразни и е много важно да се създадат оптимални условия, които да защитават правото жените да изберат как да организират майчинството си – да си останат вкъщи или да се върнат частично или изцяло на работа”, казва експерта по кърмене София Кандиларова.
По закон, от началото на тази година майките могат да прехвърлят ползването на отпуск за гледане на дете след 6-я месец от раждането не само на бащата, но и на бабите и дядовците. Това е възможно от 1 януари. За целта бабата или дядото трябва да работят по трудово или служебно правоотношение. В случай, че бабата или дядото, на които е прехвърлен отпускът, имат право на обезщетение от НОИ, докато детето навърши 1 година. Размерът му е 90% от средния им осигурителен доход за последните 24 месеца.
Според експертите наличието на стаи за кърмене в офисите има смисъл само когато това е от полза за работодателите, но и подкрепя професионалното и личното развитие на жените и подпомага кърменето (а и майчинството) да не бъдат приемани като период, който понижава качеството на живот на жените у нас.
Още за иновациите в офисите на IT комапниите:
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови