Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Има ли риск да се повтори сценария от Световната финансова криза от 2007-2008г.?
Фалитът на американската Silicon Valley Bank прикова вниманието и върна спомените от началото на Световната финансова криза от 2008г., която започна след пукането на ипотечния балон в САЩ, който предизвика срив на пазарите и доведе до фалита на Lehman Brothers.
Една от причините довели до фалита на SVB е краят на „евтините пари“. Според анализатори, именно цикъла на покачване на лихвите от Фед и реалното състояние на икономиката, която се забавя, са основните фактори довели до срива на банката.
Икономистът Георги Ангелов коментира в подкаста на businessnovinite.bg, че не очаква случващото се да повтори Световната финансова криза от 2007-2008г. Според него, това ще има дори оздравителен ефект. "Затягането на паричната политика и вдигането на лихвите изчиства пазара от такива "зомби банки", които са съществували само заради ниските лихви. Според него, това ще вдигне икономическия растеж. Твърде много време живеехме с нулеви и отрицателни лихви и много неефективности се натрупаха в системата и сега ще започнат да се изчистват," каза още Ангелов.
Какъв ще е ефектът в Европа?
Анализатори прогнозират, че заради сривът на SVB, вероятността ЕЦБ да обяви ново голямо повишение на лихвите в Еврозоната е все по-малка, въпреки че в началото на седмицата беше дадена заявка за поредно покачване от 0,5% този четвъртък.
Падането на кредитора в САЩ е напомняне, че „когато лихвените проценти се повишават бързо, нещата се развалят“, каза главният европейски икономист Джейми Ръш преди планираното за четвъртък увеличение с половин пункт на лихвения процент по депозитите, предава Bloomberg.
„Приближавайки се толкова близо до срещата този месец, несигурността около SVB ще намали привлекателността на предварителното обвързване с увеличение от 50 базисни пункта през май“, каза Ръш. „Сега очакваме ЕЦБ да избегне изпращането на конкретен сигнал.“
Надзорните органи в еврозоната виждат ограничени последици за банките в региона от колапса на два американски кредитора, като същевременно подчертават необходимостта да следят внимателно всяко по-нататъшно разпространение, съобщи Ройтерс.
Притесненията за банковия пазар в САЩ, застигнаха и азиатските борси
Азиатските акции се сринаха във вторник, повлечени надолу от банковите акции, заради страховете от последиците от срива на Silicon Valley Bank обхванаха пазара въпреки усилията на правителството на САЩ да стабилизира финансовата система, съобщава CNN.
Японският Nikkei 225 (N225) се срина с 2,19%, отбелязвайки спад за трети пореден ден. Hang Seng (HSI) в Хонконг спадна за кратко с 2,5%, преди да намали загубите следобед. Корейският Kospi загуби почти 3%. Китайският Shanghai Composite загуби 0,65%.
HSBC (HBCYF) Holdings се срина с повече от 5% в Хонконг, след като банковият гигант обеща да инжектира 2 милиарда паунда (2,4 милиарда долара) ликвидност в подразделението на SVB в Обединеното кралство, което беше купил за 1 паунд. Standard Chartered Bank падна с близо 7%.
Това се случва въпреки извънредните мерки на американските регулатори през уикенда за предотвратяване на потенциална банкова криза след колапса на SVB. Базираният в Калифорния кредитор падна с изумителна скорост в петък, отбелязвайки най-голямото затваряне на банка в Америка от 2008 г. насам.
В понеделник сигналите в САЩ бяха разнопосочни, като акциите на банковия сектор претърпяха удар.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб