Никола Минков: „Черният петък“ в България вече е по цял месец (ВИДЕО)
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Има ли риск членството ни в еврозоната да повтори сценария с Шенген?
България се отказа от целевата дата 1 януари 2024г. за въвеждане. Според финансовия министър Росица Ангелова, става въпрос за отлагане. По думите й е възможно да влезем в еврозоната в средата на 2024г., ако преди това се укроти инфлацията в страната, а следващото мнозинство в парламента одобри законите, които са част от ангажиментите на България по пътя към еврото.
Възможно ли е да въведем в средата на 2024г.?
Според икономиста Георги Ангелов, теоретично има и такъв вариант, но ще е прецедент, а и ще изисква много ускорена работа, което без парламент и редовно правителство трудно ще стане. Според икономиста Георги Ангелов възможната дата е 1 януари 2025г.
Но за целта трябва да се приемат необходимите закони и да се намали инфлацията. За целта обаче трябва да да се работи по-усилено, включително с дипломацията.
Пропуснем ли прозорец сега, не е ясно кога отново ще се отвори отново. Думите са на управителя на БНБ Димитър Радев пред депутатите от 48 НС. И те не са никак случайни. Георги Ангелов припомня, че Балтийските държави чакаха 6-7 години след като бяха отхвърлени.
Гледай Шенген, мисли за еврозоната
За да не се повтори ситуацията с Шенген, много е важно държавата да съумее да убеди всички членки в Еврозоната да не затръшват вратата пред страната ни. Колкото повече се отлага приемането на България в т.нар. „Клуб на богатите“, толкова повече стават рисковете да останем изън еврозоната за неопределено време.
Освен, че е необходимо мнозинство в следващия български парламент, което да одобри необходимото законодателство, трябва да се има предвид, че в някои от държавите в еврозоната също предстоят избори. Задават и избори за ЕП. А това може да промени настроенията за приемането на България.
Какви ще са последствията?
Ако България няма ясен хоризонт за въвеждането на еврото, това би повлияло в негативен план както на кредитния рейтинг, така и на лихвите по държавния ни дълг.
Според рейтинговата агенция „Мудис“, България основният сценарий за страната е заложено, че този процес вероятно ще бъде отложен поне до 2025 година.
Потребители си поръчват еднакви продукти за проба и после ги връщат, което е проблем за бизнеса
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб