
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Попитахме експерт какво очкава бизнесът от новата власт?
В изборния ден се срещаме с експерта Калоян Кирилов, за да разберем какво ще очаква бизнесът от новата власт. Калоян Кирилов е инвестиционен банкер и основател на M&A компанията Синерджи Груп. Автор е на книгите "Стартъп в БГ 1 -2 част", "Как да продам фирмата си?" и "Кой ще наследи бизнеса ми?"
Как се е променила българската стартъп екосистема на фона на глобалните събития и трудности, свързани с растяща инфлация, война и енергийна несигурност?
K.K: Тъй като стартъпите са бизнеси в мнoго начален етап, те не се влияят толкова директно от тези събития, както по-големите компании. Стартъпите имат съвсем различни проблеми за разрешаване в началото. Дали клиентите ще ползват продукта им, дали екипът ще сработи и т.н. От друга страна тези глобални събития водят до влошаване на очакванията на хората за бизнес средата и създават несигурност за бъдещето. Всичко това води до страх и те стават предпазливи. В резултат стартъпите много по-трудно ще набират финансиране. Много служители биха предпочели сигурността на работното място пред рисковете на един стартъп и така индиректно тези глобални събития се отразяват и на сaмите стартъпи.
Какви решения може да предложи стартъп общността за икономиката?
K.K: Идеята на всеки един стартъп първоначално е да реши даден проблем, с който се сблъскват хората или бизнесите като предложат нов продукт, услуга или иновативен начин за решаването му. В този смисъл те могат да предложат решения от всякакво естество и това е техният смисъл.
Каква подкрепа могат да очакват стартиращите компании от бъдещата власт?
K.K: Повечето бизнеси казват, че не искат държавата толкова да им помага, а по-скоро да не им пречи. Стартъпите също са бизнеси и могат да заявят същото, но основната държавната подкрепа може да се изрази в създаването на нормативна рамка за тяхната дейност. В последния парламент се приеха няколко промени в търговския закон на първо четене, които ще спомогнат за развитието на стартъпите и това е една добра стъпка на държавата.
Какви са предизвикателствата пред създаването на собствен бизнес в условия на политическа несигурност?
K.K: Когато прави бизнес, един предприемач трябва да умее да предвижда дори и най-елементарните дейности. Когато имаме и политическа несигурност, то имаме още един фактор, който прави по-трудно прогнозирането от страна собствениците. Днес държавата е решила да ти намали ДДС-то. Това променя бизнеса ти и рентабилността. Кога ще го премени пак? Може утре да реши да вдигне осигуровките, например. Бизнесите търсят предвидимост. Дори и да са лоши условията, ако са предвидими, това е по-добре от несигурността. Говорил съм с предприемачи, които са правили бизнес с Украйна преди войната. Всички казват, че е голяма корупция, но се знае на кого, колко да се плати и бизнесът е могъл да реагира. Предприемачите са се нагодили към тази среда.
Какви са проблемите в стартъп екосистемата, чиито решения трябва да бъдат приоритет?
K.K: Това, което държавата може да направи, е да създаде благоприятна нормативна база и да остави хората да се справят сами. И ако може да не създава конкурентни предимства на големите играчи. Имах стартъп в образованието и виждах как цялата бизнес среда се променя, когато държавата реши да даде няколко десетки милиона на Microsoft и да предложи продуктите им безплатно на училища. Как един стартъп да се пребори с това?
Според данните от световната класация Global Startup Ecosystem Index (GSEI) стартъп екосистемите в България са загубили инерция, въпреки че страната ни остава лидер на Балканите по климат за развитие на стартъпи. Какви са факторите, довели до това?
K.K: Трудно е да се отговори с няколко изречения. Една от причините е, че няколко години нямаше фондове за финансиране на стартъпи и се беше натрупала една вълна от стартиращи компании и предприемачи, които чакаха финансиране, за да тръгнат. Сега вече има предостатъчно финансиране. Държавата ни е малка и не може да осигури всяка година достатъчно на брой интересни проекти. В същото време ние не можахме да се превърнем в регионален хъб и затова разчитаме само на нашата демография. В цял свят само определен процент от хората са готови за предприемачи. В държави като САЩ процентът предприемачи изглежда по-голям, защото те привличат талант и от другите държави.
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините