Как да отглеждаме суперхрани в градината?

БГ Бизнес

Така ще ядем полезни храни и ще спестим пари

„Суперхраната“ обикновено получава това наименование, когато даден хранителен продукт притежава повече хранителни вещества от повечето други храни, които ядем. Дали подобни твърдения са предимно маркетингова реклама или имат някаква основа всъщност зависи от въпросните храни.

Ако имате такива растения, които растат във вашия двор, те ще бъдат не само полезни, но и безплатни за вас. Не всички суперхрани обаче се отглеждат лесно у дома. 

Годжи бери

Векове наред, ако не и хилядолетия, годжи бери се използва в традиционната китайска медицина, освен че се ползва и за приготвянето на полезни храни. Тези трайни насаждения имат малки червени плодове (подобни на стафиди) върху дълги храсти, които растат до около 1.60 – 1.80 метра.

Те се чувстват идеално на места с целодневно слънчево греене и с регулярно поливане. Това са единствените им изисквания, други нямат. Всеки тип почва, която не е блатиста, е добра. Подрязването им всяка есен с две трети ще поддържа компактна форма. Те започват да плододават от средата на лятото и продължават до първата слана през есента, пише kakda.org.

Може да отгледате вашите Годжи Берита от семенца, които се правят на разсад. Най-подходящото време за размножаване на Годжи Бери от семена е в периода януари-април. Можете също така да закупите готов разсад, който директно да засадите в градината в началото на пролетта и в късна есен.

Храстчето Годжи Бери ще ви дари с плодове след 2-3 години в периода от юли до октомври. Изобилните му плодове са с овална форма и ярко червен цвят. Само добре узрелите плодове са вкусни, затова имайте търпение и изчакайте дребните плодчета да станат ярко червени.

Бяла черница (Morus alba)

Те изглеждат екзотично, но белите черници са дървета, които са дошли от Китай. В исторически план листата на черницата се ползвали за изхранване на копринените буби, въпреки че древните копринари несъмнено се радват и на плодовете. В България това дърво е донесено през 11-ти век. Черниците са полезни за сърцето, имат много по-ниско съдържание на захар от повечето плодове и притежават множество други ползи за здравето.

Черницата е многогодишен дървесен вид, който при благоприятни условия може да достигне до 500 годишна възраст и височина до 25 м. Развива се най-добре на дълбоки и плодородни почви. Бялата черница не е претенциозна откъм почви, върху които расте. Оптимално видът се развива в по-плодородни почви, които са богати на пясък. През март се вкореняват в субстрат от пясък, торф и градинска почва. Вкореняването е най-успешно при постоянна температура от около 25 градуса. Вкоренените резници се изваждат през есента и се засаждат на постоянно място.

Боровинки

Боровинките са сред плодовете с най-високо съдържание на хранителни вещества. Те съдържат в по-големи количества фибри, витамин С, витамин К, манган. Също така съдържат голямо количество антиоксиданти, които са доста важни за човешкия организъм. Друго голямо предимство на боровинките е, че те предпазват холестерола в кръвта ви от увреждане.

По принцип можем да си наберем боровинки в планината, ако имаме тази възможност. Но можем и да си отгледаме няколко храстчета в нашата градина. Боровинката се развива добре в леки торфени почви с кисела реакция. Почвата също така трябва да има високо съдържание на хумус и да се отцежда добре, така че да не се задържа вода при проливни дъждове. За тази цел може да добавим малко мъх в самата почва. За предпочитане е мястото да е добре огрявано от слънцето и проветриво. 

Облепиха

Този бодлив храст е роден в планинските скали и пясъчните дюни в цяла Европа и Централна Азия. Преди да бъде пусната на пазара като суперхрана заради високите нива на фолиева киселинавитамин Свитамин Е (токоферол)бета каротиномега-3 и впечатляващ списък с други здравни атрибути, облепихата по-често се наричаше морски зърнастец. Сокът и семената на облепихата съдържат масло, богато на ненаситени мастни киселини. Облепихата е подходяща за прясна консумация, производство на конфитюри, компоти и сладка.

Морският зърнастец прави непроницаем жив плет, който се препълва с оранжеви плодове през есента. Той расте с минимални грижи – лошата почва, минималното напояване, силния вятър, изгарящото слънце и арктическите температури не му пречат.

 

 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст