
Лагард: Митата на Тръмп ще имат негативен ефект за целия свят
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
"Ако се справям в тази работа, искам да се справям като жена, а не като жена, превърната в мъж", казва Аделина Шикова
От българска медия и от телекомуникационна компания… Животът предначертава съдбата на българките Тереза Шарф и Аделина Шикова, като ги изкарва от работните им места у нас и ги отвежда в света на бизнеса във Виена.
Двете не се познават, но това, което ги свързва е, че в настоящето са избрали да работят в огромни международни компании и икономически направления, които са доминирани от мъже. И още нещо… стипендия за жени лидери, която получават от Wirtschaftsuniversität Wien (Виенски икономически университет), която им позволява да поемат глътка въздух, започвайки обучение в някои от най-трудните магистърски програми (MBA) в страната.
Когато се срещнахме в университета, и двете употребиха една и съща дума за образованието си - „tought” (тежко).
Когато започва работа в DAIKIN като „Мениджър маркетинг и партньорски програми за Централна Европа“ до този момент Тереза Шарф никога не е работила в компания с този размер и мащаб. В началото, идвайки от България, самата тя се чувства несигурна и „свита“. По онова време компанията прави малко чудо на българския пазар и със само 8 души, локирани тук, резултатите са впечатляващи.
„Оказа се, че що се отнася до България, те ме приеха на червен килим. Аз бях българката, която влезе на червен килим, защото България е един от най-силните пазари на Европа за DAIKIN. Ние побеждаваме силни страни като Австрия по успех и резултати. Когато влязох, всички плеснаха с ръце и казаха: „Още една българка! Ние имаме нужда от повече българи.“ - В този момент не знаех къде се намирам, защото не го очаквах“, казва тя.
Както повечето студенти от магистърските програми на университета, Тереза започва обучението си в момент, в който вече има доста отговорна и натоварена работа на добра позиция, която ѝ се налага да я съчетава и с отглеждането на две деца.
Средната възраст, на която студентите започват магистърска програма в университета е около 38 години, когато професионалистите вече имат установени познания по дадена тема и искат да надградят чрез решаване на реални казуси и проблеми в различните икономически екосистеми. По време на обучението си Тереза попада в група на хора между 26 и 43, като нейната възраст е някъде по средата и в този момент осъзнава как по-младото поколение влиза с изключителна сила и познания в света на бизнеса.
„Казах си „Уоу“ постоянно трябва да се държиш в ритъм, да се интересуваш, да четеш, да участваш в дискусии, да си на въртележката, за да не стоиш отстрани и само да гледаш“, казва Тереза Шарф.
След 3 технически образования в България, Швеция и Белгия Аделина Шикова се озовава в аутомотив компания, в която ѝ се налага на ежедневно ниво да контактува с колеги от отдели по финанси и маркетинг.
„Аз ги разбирах какво говоря, но често не можех да разбера тяхната гледна точка и усетих как инженерите започват да влизат в конфликт с маркетинг. Започнаха размяна на реплики от сорта на: „Разбирате ли?“, „Не, вие разбирате ли? Най-ценното ми техническо образование се оказа и най-голямо ограничени за мен. Аз трябваше да продължа да уча, защото човек може да научи как да се справя и в процеса на работа, но и ще направи много грешки и ще навреди на репутацията си“, казва Аделина за мотивацията какво я е накарало да потърси подходяща програма за нея.
Тя избира Global Executive MBA програма, която включва точно този елемент да обучение да разбираш всички нива на бизнеса и осъществяването на връзка между тях, да придобиеш лидерски и мениджърски качества и да получиш достъп до познания не само за икономиката на Австрия, но и тази на целия свят.
„Global означава, че университета ни води на най-различни места по различни континенти като ние сме били в Китай в Индия, Северна Америка, Латинска Америка и Африка, като трябваше да видим как се прави бизнес там. Ние пътувахме интензивно, защото на теория можеш да знаеш много, но не си ли там, не седнеш ли с тези хора и не им ли разбереш културата на правене на бизнес и от какво имат нужда на място е много трудно да правиш бизнес в тази страна“, казва Аделина.
Аделина управлява своя екип с "кадифена ръкавица". На нейната позиция тя е единствената жена на масата по време на работните срещи. Тя се бори в света на мъжете още от училище в България, когато учи физика в клас със само 5 момичета и техническия университет, където жените са само 2.
"Човек свиква и си развива комуникацията с тях. Това, което не искам е да се превърна в мъж, да не се поддавам и да запазя някакво ниво на женственост. Ако се справям в тази работа, искам да се справям като жена, а не като жена, превърната в мъж", казва Аделина.
В последното ѝ интервю за висока мениджърска позиция вицепрезидентът на компанията я подканва да говори по-силно и твърдо.
Нейният отговор: "Остави ме да си свърша работата. Аз работя различно, но ефективно, не ме карай да използвам мъжки техники. Когато аз говоря тихо, има тишина в цялата зала."
"Жена, източноевропейка - няма как да няма наложен стериотип. Те не го правят за да те обидят, не го правят умишлено. С времето започва един процес, в който хората се научават да те приемат и това да спечеля доверието им и да ме приемат обикновено отнема 2 месеца. През това време аз трябва да работя с много по-висока ефикасност от мъжете с много усилия и активност", ни казва тя.
Тереза ни разказа какъв е принципът за печелена на стипендията за жени лидери във ВИДЕОТО!
Никога не съм казвала думата несигурност толкова, колкото през последните няколко седмици, казва тя
Общо 32 летци по двата договора ще бъдат обучени в Съединените щати
Ето как са се променили цените през годините