1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,854.2

Какво е Етериум?

Технологии

Често ли се бъркате с термините Етериум (Ethereum), етер (Ether) и по какво се различават от биткойн (Bitcoin)

Често ли се бъркате с термините Етериум (Ethereum), етер (Ether) и по какво се различават от биткойн (Bitcoin)? Не се притеснявайте, това подробно ръководство ще ви помогне да разберете разликите в блокчейна.

В основата си Етериум е децентрализирана глобална софтуерна платформа, задвижвана от блокчейн технология. Етереум е известен със своята собствена криптовалута, етер или ETH.

Разплащанията в платформата Етериум се извършват чрез криптовалутата етер, а в ежедневната употреба много често тези две понятия се използват взаимозаменяемо.

Етериум е проектиран да бъде защитен и децентрализиран. Това е блокчейн по избор за разработчиците и предприятията, които създават технология, базирана на нея, за да променят начина, по който работят много индустрии.

Идеята за създаването на Етериум е на крипто ентусиаста и програмист Виталик Бутерин през 2013г.

Разработването се финансира от проведен онлайн краудфъндинг, който се провежда между юли и август 2014 г.

Етериум има необичайно дълъг списък с основатели. Антъни Ди Йорио пише „Етериум е основан от Виталик Бютерин, мен, Чарлз Хоскинсън, Михай Алисие и Амир Четрит (първоначалните петима) през декември 2013 г. Йосиф Любин, Гевин Ууд и Джефри Уилк са добавени в началото на 2014 г. като основатели. Официалното разработване на софтуерния проект на Етериум започва в началото на 2014 г. чрез швейцарската компания Ethereum Switzerland GmbH (EthSuisse).

Системата стартира на 30 юли 2015 г. със 72 милиона изсечени койна, което е 68% от общия брой етери, които са в обращение през 2019 г.

През 2016 г. в резултат на недостатък в софтуера за смарт контракти на DAO са откраднати етери на стойност 50 милиона долара. Впоследствие Етериум се разделя на два отделни блокчейна – новата отделна версия става Ethereum (ETH) и кражбата е възстановена, а оригиналният продължава като Ethereum Classic (ETC).

Етер и Етериум: Каква е разликата?

Можете да използвате етер като цифрова валута във финансови транзакции, като инвестиция или като съхранение на стойност. Етериум е блокчейн мрежата, в която се съхранява и обменя етер. Както бе споменато по-горе, тази мрежа предлага множество други функции извън ETH.

„Това могат да бъдат прости движения на средства, но може да са и сложни транзакции, които правят всичко – от обмен на активи до теглене на заеми и  придобиване на произведение на цифрово изкуство“, казва Боаз Авитал, ръководител на продукта в Anchorage. Транзакциите се обработват и съхраняват в мрежата на Етериум.

Как се копае Етериум?

Сигуро сте чували, че повечето криптовалути функционират чрез т.нар. процес на копаене. В тази част на статията ще отговорим на въпроса как се копае Етериум?

То се случва чрез създаване на блок от трансакции, който се добавя към блокчейна на Етериум на всеки 14 секунди. Миньорите на Етериум са компютри, работещи със софтуер, които използват своето време и изчислителна мощност за обработка на трансакции и производство на блокове.

Етериум обявиха, че са започнали да прилагат поредица от актуализации наречени Етериум 2.0, които включват преход от механизъм "proof-of-work" към метод "proof-of-stake".

При метода proof-of-work, който е класически и за копаенето на биткойни, се изисква специален хардуер от видео карти, които чрез правенето на специални изчисления извършват т. нар. копаене. Този процес е високо енергоемък.

Новият начин за „копаене“ няма да изисква подобен хардуер, защото цялостният модел цели да намали разходите за енергия и да повиши резултатността от копаенето.

По думи на Драмалиев proof-of-stake методът няма да използва видео карти, а ще „заключва“ етерите в системата и за това участие в процеса ще се генерира печалба.

За разлика от биткойн при Етериум няма ограничения колко етера могат да бъдат изкопани. Всеки ден се генерират приблизително 13 000 нови етера като до момента броят им надхвърля 115 милиона.

Какви са разликите между Етериум и Биткойн?

  • Времето за генериране на нов блок е 14 – 15 секунди, в сравнение с 10 минути за биткойн.
  • Изкопаването на етер генерира нови койни обикновено с постоянна скорост, като от време на време се променя по време на твърдите вилици (на анг.hard forks), докато при биткойн добивът намалява наполовина на всеки 4 години.
  • За доказателство за работа използва Ethash алгоритъм.
  • Таксите за транзакции се различават според изчислителната сложност, използвания трафик и използваното пространство за съхранение, докато биткойн транзакциите се конкурират по размер на транзакцията в байтове.
  • Значителна е разликата между третирането на таксите за обработка на транзакции в мрежите Етериум и биткойн. Тези такси, известни като „газ“ в мрежата на Етерум, се плащат от участниците в транзакциите с Етериум. Таксите, свързани с биткойн транзакции, се усвояват от по-широката биткойн мрежа.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии