1 USD
1.83027 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,726.2

Новият метод за копаене на Ethereum: Какви са ползите и предизвикателствата?

Финанси

Ethereum работи за преминаване от енергоемкия метод, известен като proof-of-work, към т.нар. proof-of-stake метод

Ethereum (технологията, която стои зад криптовалутата етер) завърши първата си голяма генерална репетиция за дългоочаквано преобразяване на методите за „копаене“. Това е е най-значимата промяна, откакто дигиталната валута етер беше пусната преди почти десетилетие.

Криптовалути като етер и биткойн често са критикувани за изключително енергоемките процеси на копаене за генериране на нови крипто активи. И двете понастоящем използват така наречения модел за копаене, включващ сложни математически уравнения, които огромен брой машини се надпреварват да решат.

Ethereum работи за преминаване от енергоемкия метод, известен като proof-of-work, към т.нар. proof-of-stake метод. Но какво всъщност означава това?

„При метода proof-of-work, който е класически и за копаенето на биткойни, се изисква специален хардуер от видео карти, които чрез правенето на специални изчисления извършват т. нар. копаене. Този процес е високо енергоемък“, казва крипто експертът Владислав Драмалиев.

Новият начин за „копаене“ няма да изисква подобен хардуер, защото цялостният модел цели да намали разходите за енергия и да повиши резултатността от копаенето.

По думи на Драмалиев proof-of-stake методът няма да използва видео карти, а ще „заключва“ етерите в системата и за това участие в процеса ще се генерира печалба.

„Процесът обяснен накратко означава, че алгоритъмът на системата Ethereum, намира блок на всеки 14 сек. и изчислява награда върху заключените етери. Изкопаването на нов блок в блокчейна при биткойна отнема около 10 минути и се възнаграждава с 6,25 биткойна” разяснява крипто експертът за businessnovinite.bg

Генералната репетиция показа, че новият процес на валидиране значително намалява енергията, необходима за изкопаването на нов блок от транзакции, и също така доказа, че процесът на сливане работи.

Преходът към новата методология беше многократно отлаган през последните няколко години поради големи недостатъци в имплементациите, но за него се говори още от преди 3 години. След тестовете се очаква новият метод да заработи през септември.

Драмалиев казва, че основната идея е да се намали използваната енергия, но и да има възможност да се обработват множество транзакции едновременно, което новата система позволява.

„Възможно е да се увеличат приходите от етери, но доверието в Ethereum да намалее. Тази система не е единствената, която работи с proof-of-stake метода и е доказано, че и при него се получават проблеми. Наскоро имаше разминаване на блоковете на Solana и мрежата временно спря. Това при Solana се случва вече за пореден път“, допълва той.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии