1 USD
1.83594 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,468.9

Къде могат да се купят банички с биткойни?

БГ Бизнес
 

Предприемачът Димитър К. Николов за криптовалутите и тяхното приложение в реалната икономика

Малко хора знаят, но срещу биткойни, вече можеш да си купи всякакви неща, включително и банички.

Днес ще ви запознаем с едно момче, което въпреки скромната си възраст, има зад себе си много нови и иновативни проекти за българския пазар. Димитър К. Николов е млад предприемач, който още след като завършва ТУЕС през 2018 година, не спира да търси различен подход в областта на технологиите.

Освен нестандартния бизнес за банички срещу криптовалути, през 2020 г. създава софтуерна компания, която оперира в областта на изкуствения интелект, а днес вече дейността ѝ е разширена с разработката на Web 3.0 децентрализирани приложения и NFT колекции.

В следващите редове ще можете да прочетете повече за историята на младия предприемач, бъдещите му планове, как можете да си купите банички с криптовалути и защо незаменимите токени (NFT) се продават за хиляди долари.

Какъв беше първият ти проект?

Първият ми по-сериозен проект някога бе уебсайт фен-клуб за телевизионно предаване. Може да звучи странно, но наистина бях в 4 клас, когато го стартирах. С него започнах да раста - като предприемач и като програмист. Това беше проектът, който ми отвори очите какво искам да правя с живота си. До 2015 година стана най-големият фен уебсайт в света за предаването, с успешен YouTube канал и отдадени потребители.

От къде дойде идеята да продаваш банички срещу криптовалути?

През периода, в който създадох Galactic Banitsa, винаги първо се появяваше нещо, което искам да правя и което изглежда яко в главата ми. И веднага търсех как мога да го реализирам с текущите ми знания и какво още трябва да науча. В случая на Galactic

Banitsa идеята дойде от една шега - обявявах следващото издание на училищното ни състезание по програмиране в ТУЕС и се пошегувах, че ще има баница за ядене. Преди този момент, отдавна исках да продавам нещо съвсем необикновено, но по необикновен начин. И ето - баницата беше достатъчно нелеп избор, за да ми хареса. Какво можех да добавя около баницата - маркетинг около Космоса и първокласен софтуер, който да управлява целия бизнес 90% на автопилот.

Защо реши да добавиш такъв вид плащане?

Не очаквах особено много продажби с криптовалути, но самата идея около това, обикновени неща да се срещат с необикновени, донесе реализацията на плащанията с крипто. Бизнес казано, беше изцяло маркетингово решение и идеален момент за рекламна кампания на услугата.

Как реагираха хората на това?

От това, което съм наблюдавал, хората се радваха на идеята и се забавляваха. Истината е, че за голяма част от тях криптовалутите не бяха познати, а хората, които наистина си купиха баница с криптовалута бяха малък процент от хората, които знаеха какво е. Но имаше! Може да се каже, че в България хората са си купували баница с криптовалута.

В действителност как се случваше целият процес?

Процесът беше изгладен и изпипан до стъпките на обикновена поръчка с въвеждане на карта. Вместо карта обаче, хората получаваха адрес до портфейл, към който да изпратят необходимата сума в криптовалута. Уебсайтът следеше непрекъснато дали транзакцията е минала. Това беше модерният начин тогава, сега има и по-готини. Ако всичко бе успешно, се появяваше тракер на баницата от момента, в който се изпича на огъня на най-близката ракета.

Според теб, как се развива пазарът с криптовалути в България?

Нямам задълбочен поглед над нещата в България. Предполагам, че сме доста назад от това, което виждам на световно ниво – вече все повече се говори за новите технологии, които Web 3.0 ще донесе, за NFT-та, за децентрализирани приложения и т.н. Все пак, относно България, познавам хора, които си купиха скъпи коли от инвестиране в биткойни, така че може би има крипто развитие и тук.

Какво може да ни предложат “децентрализацията” и “Web 3.0”?

Web 3.0 предлага защита на данните, скалируемост и сигурност на потребителите. Базира се на блокчейн технология, която ги гарантира.

При Web 3.0 отваряш сайт, създаваш съдържание, но ти си собственик на съдържанието. Например Instagram са централизирани - данните за хората и техните снимки се намират на сървърите на Meta. Ако компанията реши, може да изтрие всичко. Но при Web 3.0 всеки има достъп до данните - те се намират на блокчейн. Всеки може да има копие на базата данни, защото тя е децентрализирана, а съдържанието си има собственик.

Собствеността не може да се изменя и няма начин да излъжеш протокола. Чрез използването на криптовалути, които са тясно свързани с Web 3.0, можеш да добавяш още данни в блокчейна. Например при Ethereum, за да качиш своето NFT, трябва да платиш сума, която компенсира големината и функционалностите на смарт контракта, свързан към NFT-то.

Снимка: Личен архив/ Димитър Николов
Какви други бизнеси имаш, освен този? Върху какво си се съсредоточил в момента?

В момента имам софтуерна фирма, която се занимава с разработка на софтуер по поръчка - уебсайтове, мобилни приложения, приложения с изкуствен интелект и автоматизация.

Още по-конкретно, сега моята компания Softaware направо се гмурка в новите технологии, защото вече предлага Web 3.0 услуги - разработка на блокчейн решения, NFT колекции с интересни полезности и естествено изграждане на Метавселена. Смятам, че това са нещата, които ще превърнат Softaware в „еднорог“. До 2030 г. се очаква market revenue на Метавселена решенията да достигне близо 680 млрд. долара, като в момента се равнява на 47.48 млрд. Изключително силно вярвам в децентрализацията и възможностите на Web 3.0.

Какво те накара да промениш посоката?

Със сигурност желанието ми да консумирам новите технологии - Web 3, децентрализация, блокчейн, с което да се наслагват възможностите за решаването на големи проблеми и въпроси.

Защо NFT-тито е толкова ново и различно за българският пазар?

NFT-тата ползват технологиите, които и криптовалутите ползват. Основаната разлика обаче е, че те не могат да се взаимозаменят количествено.

Ако ти имаш 5 лева и аз имам 5 лева и си ги разменим, и двамата отново ще имаме същото, което и преди размяната. Но ако ти имаш картина на Мона Лиза, а аз имам селфи с Николаос Цитиридис, притежанията ни няма да са същите след размяната. NFT-тата могат и да се продават. Стойността им се задава от притежателят им, но те не са количествена стойност сами по себе си. Ето, в случая селфито ще се продаде много по-скъпо. NFT може да бъде всичко неколичествено, което може да се репрезентира дигитално - картина, ДНК структура, музика и др.

Как семейството и приятелите ти приемат факта, че на такава скромна възраст имаш зад себе си такъв различен и иновативен проект, а в последствие и компания?

Винаги съм срещал подкрепа и от семейството си, и от приятелите си. Когато на един човек му пука за теб, той се притеснява повече дали дадено твое начинание ще е успешно. Особено силно това се вижда при родителите ми. Затова те са хората, които казват: „давай, ама внимавай“, а приятелите са тези, които казват „давай, ебаси якото“. В общи линии, и семейството ми и приятелите ми са свикнали да се случва в някой случаен ден да им кажа, че ще правя нещо странно. Ако утре им кажа, че ще строя тоалетна на Марс и ще се плаща с биткойн, те ще го приемат като „добър ден“.

Какви са бъдещите ти планове?

Ще продължавам да развивам Softaware докато не успеем да започнем да решаваме големи проблеми и въпроси - от рода на осигуряване на утопична сигурност, безсмъртие, свързване на човешкия мозък с компютър, намирането на човешкия произход и пътуването в Космоса. В момента правим това, в което сме добри и разпространяваме  високи технологии навсякъде. Това е първата стъпка към набирането на капитал за поголеми приключения. Разбира се, имам наум и още доста други по-малки проекти, които ще се случват на бекграунд лека-полека.

Автор: стажант-репортер Виолета Стоянова 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии