1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Светът и климатичната криза: Рекордно потребление на въглища през 2023 г. (ВИДЕО)

Светът и климатичната криза: Рекордно потребление на въглища през 2023 г. (ВИДЕО)

196 страни се подписаха в Дубай за намаляване на употребата на изкопаемите горива

Климатичната конференция на ООН в Дубай можеше да се превърне в провал, но срещата приключи с обещания към света. 196 държави подписаха споразумение за по-справедлив енергиен преход за нулеви въглеродни емисии до 2050 г. и поетапно намаляване на потреблението на изкопаеми горива до тогава.

Снимка: БГНЕС

За да се предотвратят най-лошите климатични сценарии държавите се събират всяка година. Годишната международна конференция се проведе в периода 30 ноември – 12 декември. Председателят й Султан Ахмед Ал Джабер я определя дори като „историческа“, но истинският успех ще бъде в нейното изпълнение. 

Идва ли краят на изкопаемите горива?

По думите на министъра на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде светът се обединява около толкова ясна и категорична позиция за необходимостта от преход може би за първи път.

Снимка: bTV Бизнес Новините

Повече от 100 са страните, лобирали упорито за „поетапното“ премахване на употребата на въглища, петрол и природен газ, но са срещнали силна съпротива от ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол), ръководена от Саудитска Арабия. Петролният картел твърди, че светът може да намали емисиите, без да се избягват конкретни видове енергия.

В същото време малките уязвими от климата островни държави бяха сред най-гласовитите поддръжници на постепенното премахване на изкопаемите горива. Те имаха подкрепата на големи производители на петрол и газ като Съединените щати, Канада и Норвегия, както и на страните от Европейския съюз.

Снимка: Getty Images

Източници твърдят, че споразумението се е случило именно благодарение на силната задкулисна дипломатическа работа на представителите на Китай, САЩ и Дубай.

В декларацията не се използва най-твърдата предвидена опция - отказа от изкопаемите горива и евентуална дата, а само „справедлива трансформация“, срещу което лобираха малките островни държави. В крайна сметка обаче и те слагат подпис под сделката.

Каква е българската позиция?

В България въпросът за изкопаемите горива се решава през пазара на емисиите и то е ясно накъде отива. Водим преговорите като общ блок на ЕС. 

България е една от страните, които предвиждат най-дълъг живот за въглищната си енергетика. Националният план за възстановяване и устойчивост на България предвижда въглищните централи да спрат да работят най-късно до 2038 г. Страната ни разполага с 14 години за плавен енергиен преход, както и за развиване на възможностите за трансформация в сектора.

Снимка: iStock

На ниво ЕС Белгия е първата държава в Общността, която спира да произвежда електроенергия от въглища. Това се случва през 2016 г. Полша пък ще бъде последната, която ще го направи, а като година е посочена 2049-та.

Рекродно потребление на въглища през 2023 г.

Глобалното използване на въглища се очаква да достигне рекордно високо ниво през 2023 г., тъй като търсенето в нововъзникващите и развиващите се икономики остава силно, се казва в доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитиран от Ройтерс.

Снимка: bTV Бизнес Новините

Търсенето на въглища се очаква да нарасне с 1,4% през 2023 г., надхвърляйки 8,5 млрд. метрични тона за първи път. Ще има увеличение на обема в страни като Индия и Китай, съответно с 8% и 5%, поради нарастващото търсене на електроенергия и слабото производство на водноелектрическа енергия. В Европейския съюз и Съединените щати обаче използването на въглища се очаква да намалее с около 20% през тази година.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии