Бан на социалните мрежи за деца. Ще проработи ли?
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
Целта е да се постигне нулева нетна консумация до 2050 г.
Министрите на правителствата на близо 200 държави се споразумяха за преход към отказ от изкопаеми горива, след като предишното предложение беше посрещнато с бурна и широка съпротива, информира CNBC.
Дубай е домакин на конференцията през последните две седмици на фона на противоречия, геополитически конфликти и нарастващи екстремни метеорологични явления.
В последното предложение, публикувано от ОАЕ, се призовава за "отказ от изкопаеми горива в енергийните системи по справедлив, организиран и равноправен начин, като се ускорят действията през това критично десетилетие, така че да се постигне нулева нетна консумация до 2050 г. в съответствие с научните данни".
В текста на споразумението се призовава също така за "ускоряване на усилията за поетапно спиране на производството на енергия от въглища" и за "утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб и удвояване на средногодишния темп на подобряване на енергийната ефективност в световен мащаб до 2030 г."
Критично е, че в предложението не се изисква абсолютно спиране на въглеводородите.
Ангажиментът за "поетапно спиране" вероятно би изисквал отказ от изкопаемите горива до премахване на употребата им, докато споразумението за "поетапно намаляване" би означавало намаляване на употребата им, но не и абсолютен край.
Мнозина смятаха, че срещата на върха COP28 може да се счита за успешна само ако доведе до споразумение за "поетапно спиране" на всички изкопаеми горива. В понеделник млад активист за климата излезе на сцената, за да призове за действия по този въпрос. 12-годишната Лициприя Кангуджам прекъсна събитието на председателството, като държеше плакат с надпис: "Край на изкопаемите горива. Спасете нашата планета и нашето бъдеще."
Изгарянето на въглища, нефт и газ е най-големият фактор, допринасящ за изменението на климата, като на него се дължат повече от три четвърти от световните емисии на парникови газове.
Предишният проектотекст, публикуван в заключителната фаза на преговорите, предизвика широка критика заради това, че не включваше формулировка за прекратяване на използването на изкопаеми горива, тъй като преговорите разкриха дълбоките разногласия сред политиците относно бъдещето на въглеводородите.
В проектоспоразумението от понеделник бяха предложени редица варианти за ускоряване на действията в областта на климата, но от решаващо значение беше, че в него липсваше формулировка за "постепенно прекратяване" или "постепенно намаляване" на изкопаемите горива.
Във вторник Алок Шарма, председателят на COP26 от Обединеното кралство, заяви, че само сделка, включваща "много ясен" език за постепенното спиране на изкопаемите горива и надежден план за осъществяването му, би била достатъчно добра, за да се запази перспективата за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий.
Прагът от 1,5 градуса по Целзий е амбициозната граница на глобалната температура, определена в забележителното Парижко споразумение от 2015 г. Значението му е широко признато, тъй като над това ниво т.нар. критични точки стават по-вероятни.
Забраната, която ще обхване платформи като X, TikTok, Facebook и Instagram
От компанията потвърдиха за проблем в световен мащаб
През тази година 75,9 % от регистрираните автомобили са бензинови