Специалист по фобии дава топ съвети за преодоляване на всеки страх

Независимо дали става дума за страх от паяци или публично говорене, тези действия ще ви помогнат

 

Фобиите се срещат в много форми: някои хора се страхуват от паяци, докато други се страхуват да летят със самолет. Но общото нещо, което всички те имат, е, че са ирационални, смята един специалист по фобии.

„Фобията е ирационален отговор на доброкачествено вещество“, каза Кристофър Пол Джоунс, базиран в Лондон специалист по фобии с клиника на Harley Street в Лондон, в интервю за CNBC Make It.

„Като човешки същества, ние сме примитивно заложени, че когато изпитаме опасност, нашата амигдала се задейства и тогава ние правим едно от няколко неща. Най-често се бием, бягаме или замръзваме. Така че, или се ядосваме и удряме нещото, или бягаме от нещото, или се крием от нещото“, каза той. Амигдалата е част от мозъка, която обработва емоции като страх или мотивация.

 

Този спусък е удобен, когато се бием с тигри или ако сме в реална опасност, каза Джоунс. Въпреки това, фобия е, когато този отговор е на нещо, което не е опасно.

Клиниката на Джоунс е лекувала различни фобии от страх от вода, височини, микроби, игли и дори страх от провал.

Той обясни, че фобиите се развиват чрез условен отговор като този при експеримента с кучета на Павлов. Този прочут експеримент е проведен от руския невролог Иван Павлов, който бие звънец всеки път, когато храни кучетата си. В крайна сметка кучетата започнаха да отделят слюнка, когато чуха звънеца, защото го свързваха с храна.

„Човешките същества правят същото“, обясни Джоунс. „Най-често с фобия, в някакъв момент от вашето минало, вашият мозък е свързал опасността с нещо, което се е случило... тогава всеки път, когато мислите за това нещо отново в бъдеще, той изстрелва този стар отговор.“

Снимка: iStock

Наскоро публикуваната книга на Джоунс „Face Your Fears“ води читателите чрез упражнения, които да им помогнат да преодолеят страховете си. Той сподели своите три основни съвета за преодоляване на всеки страх с CNBC Make It.

Предизвикайте възприятието си за обекта

Много проста техника за справяне с фобията ви е да мислите за обекта на страха си по различен начин, каза Джоунс.

Той го нарича ефект „Хари Потър“, като се позовава на сцена от филма „Хари Потър и Стаята на тайните“, където учениците се изправят пред страха си и използват магия, за да го превърнат в нещо комедийно.

„Така че, когато мислите за този паяк, от който ви е страх, то фобията ще расте. Но ако си го представите малък, черно-бял... или си го представите на ролкови кънки, пушейки пура или танцувайки ще се почувствате много различно“, каза Джоунс.

 

Той предложи да използвате същата техника във вашия вътрешен диалог.

„Ако ви идва да си кажете „О, боже, ще се изплаша“ или „Това ще ме накара да подскоча“ или „Ами ако се засрамя?“ си представете, че го казвате като Мики Маус или Доналд Дък, с писклив глас, това ще отнеме цялата енергия на страха“, каза той.

В момента това ще промени начина, по който възприемате страха, защото ще изглежда „по-глупав и по-малко реалистичен“, каза Джоунс.

Прегърнете се

Един от най-лесните начини да се утешите, когато срещнете източника на вашата фобия, е да се прегърнете, каза Джоунс.

„Ако кръстосвате ръце и се движите нагоре и надолу по раменете, сякаш се прегръщате, това освобождава същите химикали, както ако прегръщате някой друг или ако някой друг прегръща вас“, обясни той.

„Това освобождава окситоцин и различни други химикали и това, което се случва, е, че ако правите нещо, което е релаксиращо или самоуспокояващо, докато се опитвате да си представите нещото, от което се страхувате, мозъкът трудно ще задържи две емоции едновременно, така че емоцията на страх ще бъде намалена.

Възстановете мозъка си

Джоунс се върна към експеримента с кучетата на Павлов и каза, че точно както мозъкът може да бъде настроен да се страхува от нещо, той също може да бъде преустроен, за да отмени този страх.

″Ако се върнете мислено в моменти, когато сте се чувствали наистина щастливи, спокойни или не сте могли да спрете да се смеете и просто ги визуализирате в ума си и докато визуализирате тези моменти, вие правите нещо уникално в самия пик на емоцията.“, обясни Джоунс.

Той каза, че ако след това стиснете китката си, когато се сблъскате с определен страх, това ще ви върне към тези щастливи спомени и ще премахне емоционалната интензивност на страха.

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст