1 USD
1.82447 BGN
Петрол
Bitcoin
$64,461.2

Колко струват имотите в Гърця, Турция, Румъния и Сърбия?

Колко струват имотите в Гърця, Турция, Румъния и Сърбия?

Ето къде и с колко се очаква да поскъпнат

Разнолика картина на пазара на жилища в съседни на България страни се очертава тази година. В Турция и Гърция като цяло цените на недвижимите имоти вървят нагоре, тъй като търсенето се запазва силно поради факта, че имотите се възприемат като сигурна инвестиция и защита срещу инфлацията. В Турция влияние оказва също опустошителното земетресение от февруари месец тази година. В Румъния жилищата почти не поскъпват напоследък, а в Сърбия цените на имотите са в застой, като очакванията са ситуацията да остане непроменена в краткосрочен план заради пониженото търсене и високите лихви по кредитирането, пише БТА.

Турция

Турция се оказа първенец по скок на цените на жилищата в световен мащаб за първото тримесечие на 2023 г., сочат данни на базираната във Великобритания консултантска фирма в пазара на недвижими имоти Найт Франк (Knight Frank). Увеличението на цените за 12-месечен период в Турция е от 132,8 на сто, а за първото тримесечие на 2023 г. увеличението е 22,2 на сто.

Икономисти обясняват ръста на цените с нарастващото търсене на недвижими имоти като инвестиция за защита от обезценяването на турската лира и високата инфлация, която по официални данни през септември се е повишила до 61,53 процента на годишна база - най-високото равнище за тази година. 

Истанбул, най-големият град в Турция, доминира на жилищния пазар през септември с 15 247 продажби, което представлява 14,9 на сто от общия брой. Следват столицата Анкара и егейският град Измир, съответно с 9048 (8,8 процента) и 5476 (5,3 процента) продажби на жилища.

Що се отнася до цените, най-голямо поскъпване има в Хатай, Анкара и Елязъг. 

По данни на платформата за анализ на пазара на недвижими имоти Ендекса, цитирани от турската телевизия СиЕнЕн-Тюрк, в национален план цените на жилищата са скочили със 109 на сто към септември на годишна база, като един квадратен метър жилищна площ е струвал средно 23 031 турски лири (777 евро). В Хатай, който е на първо място по скок на цените, кв.м. на жилище струва 17 512 лири (591 евро), в Анкара - 18 771 лири (633 евро), в Елязъг - 10 979 лири (370 евро).

Гърция

Растежът на цените на жилищата в Гърция продължава. Само през второто тримесечие на тази година средната цена е нараснала с 13,9 процента спрямо същия период през изминалата година, показват данни на Централната банка на Гърция, цитирани от гръцкия новинарски сайт „Инсайдър“.

Снимка: iStock

Според статистиката на един от най-големите сайтове за недвижими имоти в страната „Спитогатос“ най-значителен скок на цените на жилищата за третото тримесечие на 2023 г. спрямо съответния период през 2022 г. е регистриран в предградията на Пирея ( 23,2 процента), северната част на остров Корфу ( 21,5 процента), Солун ( 21,2 процента) и западните предградия на Атина (19,2 процента).

Най-високи цени на кв. м., включително за жилища ново и старо строителство, се отчитат в южните предградия на Атина - средно 3611 евро на кв.м., Цикладските острови - 3333 евро на кв.м., северните предградия на Атина - 2915 евро на кв.м, Солун - 2164 евро на кв.м., както и островите Лефкада и Кефалоня със съответно 2500 и 2222 евро на кв.м.

Според експерти нарастването на цените се дължи на голямото търсене и ограниченото предлагане, както и на зачестилите чуждестранни инвестиции поради възможността за получаване на „златна виза“. Друга основна причина за нарастващата тенденция при цените на имотите са високите разходи за строителство.

Румъния

Пазарът на недвижими имоти в Румъния се движи бавно, а интересът на румънците към покупка на жилище е по-скоро слаб, сочат данни от най-големите платформи за недвижими имоти в страната. Пазарът се сблъсква с редица предизвикателства, сред които са ръстът на цените, инфлацията и войната в съседна Украйна.

Въпреки че последните години бяха белязани от пандемията и от войната, секторът на недвижимите имоти в Румъния остана относително стабилен, като процентът на хората, които са закупили жилище със собствени доходи през 2022 г., е същият като през 2021 г. (61 процента). 

Експерти коментират, че цените на жилищата в Румъния се повишават изкуствено, за да се доближат до европейското равнище (1000-1500 евро за кв.м.), а от друга страна върху цените влияят фактори като войната, инфлацията и нарасналите разходи за енергия. 

В същото време инфлацията, която през юли за първи път от 18 месеца падна до едноцифрено число (9,4 процента), влияе на покупателната способност на клиентите. Средната нетна заплата в Румъния през лятото възлизаше на 4531 леи (1781 лв.), сочат данни на Националния статистически институт.

В топ 5 на най-скъпите имоти в Румъния влизат градовете Клуж-Напока (Северозападна Румъния), столицата Букурещ, Брашов в централната част на страната, Тимишоара (Западна Румъния) и Констанца на брега на Черно море.

Годишният анализ на платформата Imobiliare.ro за 2022 г. показва, че средната офертна цена за жилище на национално равнище се е повишила от 1593 евро на 1682 евро за квадратен метър. 

Снимка: istockphoto.com

През летните месеци цените за квадратен метър в град Клуж-Напока се движеха около 2400-2500 евро за нови и стари апартаменти, като последните са по-търсени. 

В Букурещ цените се движеха между 1400-1640 евро за кв.м., като отново старите апартаменти поддържат по-високи цени. 

В Брашов нови и стари апартаменти се предлагаха на цени около 1500-1800 евро за кв.м., като по-високи цени държи новото строителство.

В западния град Тимишоара цените се движеха между 1400-1600 евро за кв.м., а в черноморския пристанищен град Констанца – между 1500-1700 евро за квадратен метър.

Сърбия

Стагнация – така определят експертите в Сърбия състоянието на пазара на недвижими имоти в момента. Продавачите държат високи цени, а купувачи няма. Освен това кредитите поскъпват. Очакванията са за относително спокойствие в краткосрочна перспектива.

Най-новите данни за сектора, публикувани от сръбския статистически институт миналия месец, сочат леко понижаване на цените на жилищата през първото полугодие спрямо второто полугодие на миналата година.

Средната цена на новопостроено жилище в Сърбия през първото полугодие е била 214 017 динара (около 1813 евро) за кв.м. Това е с 1,8 процента по-малко, отколкото през второто полугодие на миналата година.

Ценовият диапазон в страната се движи между 52 481 динара (448 евро) за квадратен метър новоизградено жилище в Буяновац, Южна Сърбия, до 489 634 динара (4178 евро) за квадратен метър в белградската община Савски венац, в която влиза и луксозният квартал Белград на вода.

В Сърбия средната нетна заплата за юли е била 83 781 динара (715 евро), а инфлацията за септември на годишна база е 10,2 процента.

Ако се разгледа по региони, в Сърбия – най-скъп е Белградският регион, а най-евтини са жилищата в Южна и Източна Сърбия.

По данни на сайта www.cenenekretnina.rs, който предлага статистика по общини, в Белград средната цена на жилищата, нови и стари, за третото тримесечие е била 2332 евро спрямо 2319 евро през предходното тримесечие. Това представлява увеличение от 0,6 процента, а на годишна база увеличението е 10,7 на сто. В Нови Сад средната цена на жилищата е била 1795 евро, или 1,6 на сто повече спрямо предходното тримесечие и с 10,7 процента повече на годишна база. В Ниш квадратният метър жилищна площ е струвал средно 1273 евро, което е с 0,9 на сто повече спрямо второто тримесечие и с 16,3 на сто повече спрямо година по-рано, сочат данните на сайта. 

 

Последни публикации

Бизнес Видео Подкаст

Свързани статии

Галерии